infofofCyrih, 25 shkrut  -Ne Cyrih te Zvcres sot eshte mbajtur  kongresi i 11-të i jashtezakonshem i UEFA-s, ku  Kosova, siq ka lajmeruar agejncia e lajemeve “Presheva Jonë” ne Seline e UEFA-s,  as kesaj radhe nuk ishte temë debati edhe pse ketu  sot muaren pjese perfaqesues shqiptarë . Shqiperia si antere e UEFA-s, kurse perfaqesuesit nga Kosova ishin si vezhgues.

 

KONGRESI I UEFA-s  NIS ME FLAMURIN SHIPTAR NE BALLË TE TRIBUNËS 

 

nefifaNga i derguariu yne sepcial ne Kongresine  UEFA-s

 

Ne oret e mengjersit  (nga ora 9:30 ) ne lokalet e  Swissôtel te  Cyrihut ne pranine qindra pjesemarresve eshte mbajtur Kongresi i 11-të i jashtëzakonshme UEFA-s. Në mesin e delegacioneve të vendeve anëtare të UEFA-s  ishin prezent  edhe një delegacion shqiptarë nga Tirane të prirë nga Armando Duka, kryetar i KFSH-së. Kurse  nga mediat boterore, “Presheva Jonë” ishte i vetmi medium shqiptar e ftuar në këtë kongres. Zyrtaret e UEFA-s pak dite para mbajtjes se Kongresit të UEFA-s kishin se nuk do të bëhet fjalë për Kosovën, cka ashtu edhe ndodhi për 10 orë  gjwte ketij kongres, asnjë fjalë për Kosovën as vendime madje as premtime se kur Kosova vertetë do te jete anetare e UEFA-s ?!..siq eshte mesuar publiku kosovare qe tetë vjete t’i jepet nga nje “grusht mjaltë” herë sivjet e here n mot,  apo ne pranvere e shmiter Kosova anetare e UEFA-s ?!

 

2610073_full-lnd (1)Pesë kandidatë për një vend, më shumë propozime se 20 minuta. Të premten, Federata Ndërkombëtare do të sjellë të Kryesisë zëvendëson Sepp Blatter. Bëni zgjedhjen tuaj!
Premten në mëngjes në orën 9:30 të mëngjesit, do të mbahet në Kongresin e Jashtëzakonshëm të FIFA-s në Cyrih. Rendi i ditës ka dymbëdhjetë pikë. Pas adresën e mirëpritur, thirrja dhe deklaratën e konformitetit me statutet e thirrjen dhe përbërjen e Kongresit, për emërimin e scrutineers ose ndërprerjes së anëtarësisë dhe gjashtë takime të tjera kanosës kohë sa një ditë pa futboll, anëtarët e FIFA-s më në fund do të kalojë momentin e shumëpritur: zgjedhjen e presidentit të saj.
Pesë kandidatë janë ende në garë për të pasuar Sepp Blatter, pas përjashtimit të Michel Platini, i Liberisë Musa stabilitetin dhe trinidadian David Nakhid, sikur edhe  Luis Figo, Zico, David Ginola, Diego Maradona, Segun Odegbami, Kirsan Ilyumzhinov, Sepp Blatter etj..

Ky është Princi Ali i Jordanisë, Sheikh Salman ardhur nga Bahreini, Jerome Champagne nga Fracna, Afrika e Jugut Tokyo Sexwale, Gianni Infantino nje italo-zviceran.

Temat  kyqe të rendit të ditës për Kongresin e 11-të Jashtëzakonshëm UEFA qe u ma<bjt sot ne Cyrih ishin: Raporti vjetor Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s si dhe Raporti i Raporti financiar i Administratës UEFA 2014/15, njëkohësisht u bë fjalë edhe mbi buxhetin për 2016/17 si dhe për dyshime në statuset e Ligave.

 

Zëdhënësi i FFKsë, Fazli Berisha nuk ka asnjë informatë nëse në këto dy Kongrese do të bisedohet diçka për Kosovën. Kete e kishte aprlajmeruar ashtu-keshtu para ca ditev edhe “Presheva jonë”, cka edhe krferet e FFK-së nuk u futen  kesja radhe ne premtime apo deklarata pompoze se ner stilin se  Kosova “sivjet apo n mot” do te behet anetare e UEFA-s” Nga deklartatate Fazliut del se as vete kreu i FFK-së nuk e dinë se kur Kosova do te jete antetare e UEFA-s ?!

fifa_congres_009_354_ns_700

SHPËRNDAJE