Kandidatja presidenciale franceze, Marine Le Pen, ka thënë se ajo nuk është e habitur që Zinedine Zidane nuk dëshiron ta shohë atë të zgjedhur si Presidente.

 

Zonja Le Pen, e cila është ish-udhëheqëse e Partisë së Lartë Frontale të së djathtës, po lufton për Presidencën kundër Emmanuel Macron të En Marchel.

 

Çifti është aktualisht në gjurmët e fushatës përpara zgjedhjeve të 7 majit dhe Zidane nuk është shmangur nga shprehja e mendimit të tij për këtë çështje.

 

Trajneri i Real Madridit kohët e fundit tha se ai është kundër “ideve të të gjithë Frontit Kombëtar” dhe paralajmëroi se Franca duhet “t’i shmangë nëse është e mundur. Ekstremet kurrë nuk janë të mira”.

 

Dhe Le Pen është përgjigjur  ndaj kritikave të ish-kapitenit të Francës duke sugjeruar se ai thjesht është i nxitur nga dëshira për të “ruajtur pasurisë që ka fituar”.

 

“Me ato që ai fiton unë nuk jam i befasuar, ai do të votojë Macron” citon Le Pen në Marca.

 

“Mendoj se Zidane ka mjaft kapital financiar, prandaj ai dëshiron që Macron të fitojë zgjedhjet dhe të mbajë fort pasurinë që ka fituar falë talentin e tij”.

 

Populli i Francës do të ketë fjalën e tij për këtë çështje më 7 Maj.

 

SHPËRNDAJE