ballakaaPreshevë, 10 shtator  -Pas tërmetit që goditi sot pasdite në ora 15:10 dhe që është ndjerë në të gjithë territorin e Maqedonisë, në Shkup më fortë, ishte me intensitet prej 5.3 të shkallës së Rihterit. Ekipet e gazetarërve te “Presheva jonë” nga terreni ne Kosovne Lindore, njoftojne se edhe ne Presheve eshte ndier e  dridhmja bajagi si forte, sidomos ne disa fshatra, ne brezin kufitar me Kosove e Maqedoni, e cila e dridhme eshtë degjuar nga Shkupit e Prishtina. Sonte meqe eshte Nate e Madhe, nate Bajrami, nje rast i mire qe te luteni,   dhe  lexoni me poshte se me cfare e lidhë nje imam i Presheves te dridhmen e tokës. Ndoshta nuk bën me ja qit posht ato fjalë…

 

vulkkkkKy vullkan po kërcënon të shkatërrojë Serbinë, Kroacinë, Bosnje! Shpërthim është e mundur çdo sekondë- Ky vullkan u krahasuar me Vezuvit, i vetmi vullkan aktiv në territorin e Evropës, i cili është 79 vjet shkatërroi qytetin e Pompeit, Herculaneum dhe Stabia, njoftonagjencia elajmeveve “Presheva jone” duke ju referuar esperteve nderkombetar per vullkane dhe mediave ataliane

Përndryshe, Vezuvi tani është konsideruar si një nga vullkanet më të rrezikshme në botë për shkak të popullsisë prej 7-8 milionë njerëzve që jetojnë në afërsi të saj, preferenca e Vezuvit në eksplozivi (plinore) shpërthime.

Hulumtuesit u habitën kur zbuluan se vullkani Koli Albani ne Itali ehste aktiv përsëri, dhe pavarësisht nga fakti që kërcënon të shkatërrojë, lava e te ilit mund të bjerë nga vendet përreth dhe se në ditet e ardhshme mund të çojë në një katastrofë të vërtetë, dhe pasojat do të jenë fatale për të gjitha vendet e Ballkanit.

Shpërthim i fundit ishte 36,000 vjet më parë, një shkencëtar Fabricio Mara beson se ardhshme me siguri të jetë në mijë vitet e ardhshme.

Ky vullkan u krahasuar me Vezuvit, i vetmi vullkan aktiv në territorin e Evropës, i cili është 79 vjet shkatërroi qytetin e Pompeit, Herculaneum dhe Stabia.

Përndryshe, Vezuvi tani është konsideruar si një nga vullkanet më të rrezikshme në botë për shkak të popullsisë prej 3.000.000 njerëzve që jetojnë në afërsi të saj, preferenca e Vezuvit në eksplozivi (plinijskim) shpërthime.

Shkencëtarët e kanë quajtur kolegët e tyre për të ndjekur zhvillimet në Koli Albani vullkan për të parashikuar shpërthimi eventual dhe moti evakuojnë popullatën.

Nga Shkupi dretj Prishinës…

Para dy ore në Shkup me rrethinë ka ndodhur një termet i fuqishëm, fuqia e të cilit ka dridhur edhe Kosovën.

Një tërmet ka goditur para pak qastësh Kosovën. Ende nuk dihet se ku ka qenë epiqendra e termetit.

Posa ka ndodhur një tërmet në Prishtinë, ende nuk dihet se për qytetet tjera

Se si e komenton ket dridhmen e tokes dhe vershimet e diteve te fundit ne Shkup e Prishtine, nje imam i Presheves per agjencine e lajmeve “Presheva jonë” ka deklaruar se “ishalla jesmi me qekaq, vec qysh jane que gjinja peshe, duket se nuk do te ngelin  me kaq. Po ishalla hatri i femijëve, e qata sabi mos po na i fal Zoti,  se për neve,  jemi ba moti ikajl. Po qysh mos me u dridh bre toka, punetori nuk rrespktohet, krimineli ne krye te shtetit ?!  Prodhojne ligje qe mashkulli me e u martue me mashkullin, te cilat i kundershton Kurani e Bibla?! Nuk di pse Zoti s’po e ban rrafsh se.. Pastaj kta politikaj tane rrejë e rrejë,  e hanë haramin, e  hane  djersën e popullit. Me nje shpi nuk dihet kush eshte i madhi e kush i vogli, kush eshte burr e kush gru, vëllau me vëllanë hahen si qentë, shoqi shojin don me ja nxjerr syte..Deri n’kater t’sabahit nuk e dine as nana e as baba i shkretë se ku e ka qiken e ku e ka djalin?! Baret e kafet plote rini ne papunë, pihet droga e rakia si uje, e plot prostituta. A po prite dite me te mira o bir a ?! Me ket dridhme,   Allahu paraljmëron robin a po drejtohesh a po ju drejtoj!..”

SHPËRNDAJE