pre-evoPreshevë, 10 shtator  –Pas tërmetit që goditi sot pasdite në ora 15:10 dhe që është ndjerë në të gjithë territorin e Maqedonisë, në Shkup më fortë, ishte me intensitet prej 5.3 të shkallës së Rihterit. Ekipet e gazetarërve te “Presheva jonë” nga terreni ne Kosovne Lindore, njoftojne se edhe ne Presheve eshte ndier e  dridhmja bajagi si forte, sidomos ne disa fshatra, ne brezin kufitar me Kosove e Maqedoni, e cila e dridhme eshtë degjuar nga Shkupit e Prishtina. Sonte meqe eshte Nate e Madhe, nate Bajrami, nje rast i mire qe te luteni,   dhe  lexoni me poshte se me cfare e lidhë nje imam i Presheves te dridhmen e tokë. Ndoshta sbon me ja qit poshte ato fjalë…

Shkupin e dridhi edhe tërmeti i tretë

shkkkShumë qytetarë të Shkupit ende vazhdojnë të qëndrojnë në rrugë nga frika goditjes së ndonjë tërmeti të ri. 50 persona të plagosur nga tërmeti i fuqishëm në Shkup

Disa qytetarë duke i paketuar plaçkat e tyre dhe të frikësuar duke u larguar nga Shkupi.

Nga ky tërmet ka pasur edhe të lënduar të cilët me urgjencë janë dërguar nëpër spitalet e Shkupit, më afër shtëpive të tyre!

Përndryshe, sot është e dyta herë që tërmeti e dridh Maqedoninë. Në mëngjes e dridhi me 4.4 shkallë të rihterit kurse tani me 5.1 shkallë.

Pas tërmetit të mëngjesit në ora 7 dhe atij në ora 15 e 10 minuta, në ora 16 e 47 minuta ka ndodhur edhe një tërmet në Shkup. Ky tërmet i tretë për sot e ka pas epiqendrën 2 kilometra larg Haraçinës dhe ka pasur fuqi prej 2.1 shkallë të Rihterit. Tërmeti i dytë ka qenë më i fuqishëm por ka qenë më thellë dhe ka shkaktuar dëme të mëdha dhe deri tani ka të lëndua.

Nga Shkupi dretj Prishinës…

Para dy ore në Shkup me rrethinë ka ndodhur një termet i fuqishëm, fuqia e të cilit ka dridhur edhe Kosovën.

Një tërmet ka goditur para pak qastësh Kosovën. Ende nuk dihet se ku ka qenë epiqendra e termetit.

Posa ka ndodhur një tërmet në Prishtinë, ende nuk dihet se për qytetet tjera

Se si e komenton ket dridhmen e tokes dhe vershimet e diteve te fundit ne Shkup er Prishtine nje imam i Preshvees per agjencine e lajmeve “Presheva jonë” ka deklaruar se “ishalla jesmi me qekaq, vec qysh jane que gjinja peshe, nuk do te ndalet me kaq. Po ishalla hatri i femijëve, e qata sabi mos po na i fal Zoti,  se për neve,  jemi ba moti ikajl. Po qysh mos me u dridh bre toka, punetori nuk rrespktohet, krimineli ne krye te shtetit ?!  Prodhojne ligje qe mashkulli me u martue me mashkllin, te cilta i kundershton Kuranie  Bibla?! Nuk di pse Zoti s’po e ban rrafsh se.. Pastaj kta politikaj tane rreje e rrejë e ha haramin, ha drejrsën e popullit. Me nje shpi nuk dihet kush eshte i madhi e kush i vogli, kush eshte burre e kush gru, vëllau me vëllanë hahen si qentë, shoqi shojin don me ja nxjerr syte..Deri n’kater t’sabahit nuk e dine as nana e as baba i shkretë se ku e ka qiken e ku e ka djalin?!Baret e kafet plote rini ne papunë, plota raki, droge e prostituta. A po prite dite me te mira o bir a ?! Me ket dridhme,   Allahu paraljmëron robin a po drejtohesh a po ju drejtoj!..”

 

SHPËRNDAJE