Résultat de recherche d'images pour "Victor Vescovo"Çfarë e bën flamurin e Shqipërisë në pikën më të thellë të detit? (“Was macht die Albanien Flagge am tiefsten Meerespunkt?”) eshte kjo pyetja ndoshta jo nga inati, por nga zilia, qe kane shtruar gazetaret e mahnitur te mediave boterore te cilat shkrujane per zhytesin e njohur botëror Viktor Vescovo (53) i cili thyen një rekord të ri për zhytjen e tij gjatë ekspeditës së tij në kanalin Mariana në Oqeanin Paqësor, njofton agjencia e lajmeve “Preshevas Jonë”

Gazetave boteror ju ka ra ne sy edhe kjo gje mjaft intersante: Se zhuytesi me fame boterore ne krahërorin e tij te djathte mbane tre flmuj: Ate Amerikan, Shqiptar dhe te OKB-së, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar mediave boterore

Résultat de recherche d'images pour "Victor Vescovo"Gazeta prestigjioze e Zvicres “Blick” ka shrkuar se “asnjëherë më parë një njeri nuk pushtoi detin aq thellë sa Victor Bishko (53). Eksploruesi amerikan ka thyer kohët e fundit rekordin për zhytjen më të thellë ndonjëherë. Ai u zhyt në kanalin Mariana, pjesa më e thellë e oqeanit, gati njëmbëdhjetë milje nga zhytja.”

Résultat de recherche d'images pour "Victor Vescovo"Sipas BBC Vescovo kaloi pikiatën e tij katër orë duke eksploruar pjesën e poshtme të detit nga varkë e tij të zhytjes. Robotët gjithashtu janë braktisur për të eksploruar terrenin e largët. “Është thuajse e papërshkrueshme ajo që sapo kemi arritur,” tha zbuluesi i televizionit britanik.

Gjatë ekspeditës së tij, Vescovo mbante pesë flamuj në kraherorin e tij: ato të Kombeve të Bashkuara, Shteteve të Bashkuara, stema e Teksasit të tij të lindjes, ato të New York Explorer Club dhe shqiponjen dykrershe shqiptare. (“Wie auf der Homepage der Five Deeps Expedition erklärt wird, ist die albanische Flagge eine Hommage an Vescovos langjährige Partnerin, die aus Albanien stammt. Die albanische «Kuq e Zi» («Rot und Schwarz»), kane shrkuar gezetat zvicerane, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

SHPËRNDAJE