Bujanoc, 21 maj -Gjthacka eshte gati per Manifestimi tradicional “Ditët e Komandant Lleshit” qe do re mbahet nga 23-25 maji ne Luginen e Preshevës, ku do të organizohet këtë vit në Bujanoc për nder të Ridvan Qazimi, një prej komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ridvan Qazim, i njohur më mirë si Komandant Lleshit ishte një nga katër komandantit të UÇPMB-dhe qe udhëhoqi Brigadën 112 të organizatës clirimtare

Ridvan Qazimi mori pjesë në shumë sulme clirimtare nga okptaroi serb dhe ishte kreu i delegacionit negociues të OCPMB në të gjitha bisedimet me autoritet shptare, nderkombetare dhe lokale

Ai ishte në krye të SHP te UÇPMB qe përfshinte fshatin e Breznica, Tërnocin e  Madh, Dobrosin, Konçul dhe Luçan perreth kohës Gjilan.

 

Komandant Lleshit qe më shume i foli pushka se goja.. Ai ju priu 7000 ushtareve te UCPMB-së

Résultat de recherche d'images pour "komandant lleshi"Aibahske em komandante tjere ju prine  6000 deri 7000  ushtareve që kryen sulmet më të mëdha per clirimin e vendit  gjatë konfliktit në Kosoven Lindore perballe forcave serbe

Në fund të konfliktit, ai njoftoi se do ta dorëzonte armën e tij, por ai do ta dorëzonte atë.

Sipas planit për kthimin e ushtrisë jugosllave në Zonën Tokësore të Sigurisë, komandantët UÇPMB Shefqet Musliu, Ridvan Qazim-Lesiç dhe Mustafa Shaqiri më 21 maj në Konçul, në praninë e Sean Sullivan, kreu i zyrës së NATO-s – për Jugosllavinë, nënshkruan një marrëveshje për UÇPMB paqësore demobilizim, perkujton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Sipas kësaj marrëveshjeje, UJ do të duhej të hyjë në Sektorin B të Zonës së Sigurisë Tokësore deri më 31 Maj 2001.

Image associéeKomandt Lleshi vdiq vetëm tre ditë pas asaj, më 24 maj 2001, në kalanë e Gurit mbi Tërnovacin e Madh. Ai u vra nga një pushkë snajperi.

Lesi përfshijnë një sërë aktivitetesh kulturore, shfaqje teatrore, të marrë në vendin ku ai u vra, familjen e tij dhe për të vizituar muzeun në Tërnoc i Madh, një lojë futbolli.

Të shtunën më 25 maj, homazhe në varrin e komandant Lleshit, në 15 orë akademinë përkujtimore në Qendrën e Kulturës në Bujanoc.

Manifestimi tradicional “Ditët e Komandant Lleshit”  mbështet vetëqeverisjen lokale, si dhe përfaqësuesit e jetës social-politike të shqiptarëve në Luginen e Preshevës

 

Njoftoheni se Manifestimi tradicional “Ditët e Komandant Lleshit” do të organizohet si në vijim:

Teksti i marrëveshjes së nënshkruar në Konçul (UÇPMB - NATO), 18 vite më parë

23.05.2019 E Enjte

13:00 – 14:30 Ora Letrare (Salla e vogël e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc)

21:00 – 22:15 Shfaqja “Misteri” nga Teatri i qytetit të Preshevës (Salla e madhe e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc).

24.05.2019 E Premte

13:30 – 15:30 Marshuta për tek vendi i rënies së Komandant Lleshit – nisja bëhet nga Stadium i KF “Tërnocit”

15:30 – 16:00 Vizitë familjes

16:00 – 16:30 Vizitë Muzeut të Komandant Lleshit

16:30 – 18:00 Ndeshja Tradicionale e futbollit – KF “Tërnoci” vs KF ” Bashkimi” Kumanovë.

25.05.2019 E Shtunë

13:30 – 14:00 Homazhe te varrezat dhe vendosja e kurorave tek varri i Komandant Lleshit dhe dëshmorit Besim Faiku

14:00 – 15:00 Akademia përkujtimore (Salla e madhe e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc).

KËSHILLI ORGANIZATIV

SHPËRNDAJE