Nje nxenes i klases se pare ne shkollen fillore “Zenel Ajdini” ne fshatin Raince te Komunes se Presheves, ne rrethana dhe shkaqe ende te panjohura. Mesohet se ai ishte voglushi i dashur Flamur (Esat) Kadriu, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Lugina po vajton. Sot Presheven kane mbuluar rete e zeza për Flamurin e vogel qe se priti të behet i madh.. 

Familja Kadiu nga Rainca dhe mbare Presheva, Lugina muarën sot nje lajm te zi, tejet te hidhrueshëm, se ka vdekur nxënësi gjashtë vejqare Flamuri ne klasë, ne oren te mesimit. Ket lajmte zi nuk paten balle t’ia thonin mesuesit familjes Kadriu, por i treguan shoket shokët e klases duke ju rrjedhur lotet prej faqeje si lum.

Flamuri nxënesi i klases se pare i cili veq sa kishte filluar te njihet me numrat dhe shkronjat e gjuhes shqipe, ai nderroi jete ne klasë papritmas ne orën mesimit duke mesuar shkrim leximin.  Sot Presheven kane mbuluar rete e zeza.. Lugina po vajton. Imadh e i vogel ne lote.

L’image contient peut-être : 1 personne, gros planKur vdes nje plak dridhet shpija, kur vdes nje burre dridhet katundi, por kur vdes nje fëmijë (sabi) dridhen kodrat, por Flamuri nuk leviz, mbetet aty ku ishte, në zemrat tona dhe nuk do te harrohet kurre, ka shkruar agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” e cila ka marrur ket lajm me shume pikellim.

Rasti ka shkaktuar dhebje te madhe jo vetem ne familjen Kadriu nga Raince, por ne mbare Luginen e Presheves, madje edhe ne ne diasporen shqiptare. Familjes Kadriu po i arrijne ngushllime nga kater anet. Ai po len me lotë e dhembje te madhe familjen dhe shoket e klases, mesuesin e pare dhe bankat shkollore. Banka, karriga e tij mbet zbazet, ne fakt jo zrbrazet sot ajo eshte zevenduar me nje vaze lule e cila edhe ajo po vajton per ketë sabi qe nderoi jeten papritmas. Flamurit i mbeten ne klase librat mbi tavoline. Flamuri nga Presheva shkoi pa e pa kurre Abetaren. Allahu n’xhehnet dhe gajretin familjes Kadriu nga Rainca…

SHPËRNDAJE