Në Zvicër do të mbahet një festival në fund të qershorit në zonën e Hardturm në Cyrih.

E veçanta e festivalit “Alba”, është se ai do të jetë vendi ku do të këndojnë vetëm artistët shqiptarë.

Sipas mediumit zviceran “Blick.ch”, organizatorët kanë premtuar një festival mahnitës për të gjithë ata që e duan kulturën muzikore të vendit të tyre. Aty raportohet se do të këndojë edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore Rita Ora, përcjell Bota sot.

Image

Pjesëmarrëse do të jetë edhe Rita Ora.

Pas organizimit të ngjarjes, qëndron kompania e sapoformuar “Time Event AG” në Cyrih. Pronarët e kompanisë janë Adem Morina dhe Avni Ajrizi. Ky i fundit, sipas “Blick.ch” shfaqet në llogarinë e tij në Facebook me makina të shtrenjta dhe jetesë dekadente. “Në një foto ai buzëqesh pranë politikanit skandaloz të Kosovës Sami Lushtaku”, shkruan mediumi zviceran.

Llogaria në Facebook përkohësisht është çaktivizuar

Gjashtë vjet më parë, u bën publike regjistrimet e bisedave telefonike midis politikanëve kosovarë që bënë titujt si rasti “Pronto”: Lushtaku kishte kërkuar nga një politikan tjetër që të përmbyste konkurrentët e pakëndshëm dhe t’i ofendonte ata me shprehje banale.

Ambasada e SHBA-ve në Kosovë njoftoi këtë javë se të gjithë pjesëmarrësit në rastin “Pronto” dhe çështje të ngjashme, e kanë të ndaluar të hyjnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Image

Adem Morina është bashkëdrejtues i festivalit Alba.

‘Për të hënën pritet vendimi kundër Sami Lushtakut. Siç raportoi NZZ në vitin 2018, ekziston dyshimi se Lushtaku e ka detyruar kreun e Kompanisë së Energjisë së Kosovës që të japë një kontratë prej gjashtë milionë eurosh për një kompani specifike të drejtuar nga kushëriri i Lushtakut dhe ish-truproja e tij. Është supozimi i pafajësisë”, shkruan më tej “Blick.ch”.

SonntagsBlick kërkoi nga organizatorët e Festivalit Alba të dijë për marrëdhënien e tyre me Lushtakun. Si rezultat, Avni Ajrizi, një prej tyre, ka çaktivizuar përkohësisht llogarinë e tij në Facebook. Në emër të tij, partneri i tij i biznesit Morina deklaroi në një e-mail se ai nuk ka marrëdhënie me Sami Lushtakun, përcjell Bota sot.

Image

Një festival Alba pa një duhanxhi Shisha është vështirë të imagjinohet.

Albinfo mori 2,4 milionë franga nga shteti

Si partner mediatik për Festivalin Alba, u bë edhe platforma e internetit albinfo.ch. Siç raportohet nga Sekretariati Shtetëror për Migracionin, me kërkesë të SonntagsBlick, Zvicra ka mbështetur albinfo.ch nga themelimi i saj në 2010 deri në vitin 2017 me 2.4 milionë franga. Platforma ende merr mbështetje financiare për projekte individuale, të tilla si prodhimi i videove të propagandës, të cilat e bëjnë jetën në Kosovë jashtëzakonisht të njëanshme (raportoi SonntagsBlick).

Image

Festivali Alba zgjat dy ditë dhe është – veçmas për kushtet e Zvicrës – i arritshëm vetëm për vizitorët mbi 18 vjet.

Festivali nuk ofron strehim, por dy tenda.

Llogoja e festivalit Alba

Si prezantues, Time Event angazhoi një të ashtuquajtur influencues. Programi ditor nuk do të zbulohet. Dihen vetëm emrat e 18 artistëve që do të performojnë.

SHPËRNDAJE