Bujanoc, 17 shkurt  -“Presidenti serb me djemtë gati të niset për luftë në Kosovë”; “Vuçiç ndalon Nikoliçin të flasë për luftë me Kosovën”;, “Presideti serb Nikolic flet per lufte me shqiptarët e Kosovës..” (“Nikolić priča o ratu za Kosovo a Šiptari..“); “Nikoliq: Kosova kurrë nuk do të jetë shtet” (Nikolić: Kosovo nikada neće biti држава”) Presidenti serb Tomislav Nikolic tha gazetës izraelite “Jerusalem Post” se “Kosova dhe Metohija nuk do të jetë shtet, pa pëlqimin e Serbisë.” Janë keto disa deklarata te persidentit serb Nikolic per Kosovne dhe shiptaret pas kthimit te tij nga Izraeli dhe para nisje se “trenit” provokativ me “Kosovo je  Srbia” në drejtim te Mitrovicës, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Me keto deklartata per lufte, raciste dhe antishiptare ai ka zbuluar fytyren e vete te cilit edhe kyremniatrit Aleksander Vucic nga Daviosi ja mbylli gojen duke ja ndaluar ati ta eprmendi  fjalën “luftë”. Per te perisuar vetem dhe reputacuioni  e tij (jo tek shjiptaret) por tek ndekromb ëtaret ai megjthate ka gjetur nje shioptare ne Luginen e  Presheves te cilt ja dha nje dekorim për “paqe” merr me mend nje president i cili dje kerkonte “luftë” ?! Madje e at shqiptarin nga Bujanoca (nje hoxhë) edhe e perqafon duke na  e perkujtuar farkimin e “vllazerim -bashkimin” (bratstvo-jerdinsto) te serbeve te cilet dikur ne Kosove diten perqafonin e naten prenin e dhunonin shqiptaret ?!.. Presidenti ser Nikolic e gjen nje shqiptare dhe dekoron, por nderoge nxënedve, studentet shiptare nga Bujanoci i len pa libra, pa diploma, pa flamur ?! Keto “zajabancija” me shqiptaret , keto fyerjet dhe perqafimet të Nikolcit ndaj shqiptarëve mud t’i kuptoni si te duani,  urrejtje, fushate apo dashuri, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Pamavrsisht se Nikolic i përqafon shiptaret ai kete dashur e ka deshmuar disa edhe publikisht duke i quajtur shqiptaret “siptari” e here “terroristi” apo gatishmeria e tij me dy djemt te shkoje te luftoje ne Kosovë kunder shqiptarëve?!  Ky fjalor agresiv dhe racist i Nikolicit bëri qe edhe policia e Kosovës dhe EULEX-i nuk e lejuan liderin e Partisë Progresive Serbe, Tomislav Nikolic, që të hyjë në territorin e Kosovës dhe të marrë pjesë në inaugurimin e patriarkut serb Irinej.

Presidenti serb Tomislav Nikoliç nuk do ta vizitojë Kosovën, siç edhe kishte paralajmëruar, pasi siç raporton e përditshmja serbe “Vecerjnje Novosti” Prishtina zyrtare kishte lënë të presin për orë të tëra bashkëpunëtorët më të ngushtë të tij në pikën e kalimit mes Kosovës dhe Serbisë.

 

SHPËRNDAJE