Një lojtar i indian futboll, D. Venkatesh, vdiq sot nga infrakti, në fushë gjatë një ndeshjeje  futbolli, njofton agjencia informative “Presheva Jonë”

 

Gjenevë, 22 mars

 

 

Venkatesh, 27 vjecar i sulmuesi i “Bangalore”  u shtri në fushë të satadiumit gjatë një ndeshje fundbollistike kundër Jugut. Në fillim  gjqytari dhe lopjatarët tjere në stadion kishin menduar se ka  rënë nga ndonjë mëshume lojtarëve tjere, siq ndodhë gjatë ndeshjeve..por lojatui indina nuk lëviz dot fare për disa minuta ku edhe kuptohet se ai nuk ishte mirë. Sipas dëshmitarëve të thirrur, njofton shtypi indian, ai u dërgua më pas në spital, nje automjet të motorizuar biçikletë me tri rrota, por gjithcka ishte vonë, ai vec kishte dhënë   shpirt.

“Ne kemi kërkuar Federatën e shtetit Karnataka (South) na jep një raport të detajuar mbi këtë incident, ne kemi nevojë të dimë, pse reagim ndihmës së aprë nuk ishte ë i shpejtë dhe asnjë një ambulancë nuk ishte në dispozicion”, ka thënë Kushal Das tha AFP , sekretar i përgjithshëm i Federatës indian.

Mediat indiane të enjten ka kritikuar mungesën e pajisjeve mjekësore në fazën e Bangalore, duke thënë se lojtari mund të ketë qenë ruajtur kishte marrë trajtim në kohë.

Të shtunën e kaluar në Londër, Bolton lojtar Fabrice Muamba ishte po ashtu në gjendje pakëndshme gatë ndeshjes  kundër Tottenham. Por, reagimi i shpejtë i mjekëve në këtë fushë ka bërë të mundur për të shpëtuar mesfushrin, edhe pse zemra e tij kishte ndalur rrahjen për më shumë se një orë.

SHPËRNDAJE