(AIK-Presheva Jone)

Skitari amerikan Ted Ligety ka fituar garën e tij të parë në këtë sezon të kupës së Botës duke përfundua(r para konkurrencës në sllallomin e madh të zhvilluar në Alta Badia të Italisë.

Në garën e zhvilluar në temperaturë të ulët (- 11 garë Celsius) dhe në një shteg mjaft teknik Ligety përfundoi para francezëve Cyprien Richard dhe Thomas Fanara.

Ligety me këtë fitore e merr edhe pozitën e parë në renditjen e përgjithshme tek meshkujt me 321 pikë, para Silvan Zurbriggenit, i cili ka 315 pikë dhe Didoer Cucheit e Michael Walchhoferit me nga 294.

SHPËRNDAJE