thaciiccNjë foto për kujtim Nishi me 14 tetor 2018  me Edi Ramen dhe Aleksander Vucicin me shqiptaret nga Presheva: Riza Halimin, Jonuz Musliun, Shaip Kamberin, Shqipërim Arifin, Ardita Sinanin dhe Fatmir Hasanin

 

Nish, 14 tetor -Kryeministrat e Shqipërisë dhe Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Edi Rama janë takuar serish sot në Nish me përfaqësuesit e shqiptarëve nga Serbia jugore, njdto agjencia e lajmeve “Persheva jonë” nga Nishi.

 

Ne Beograd dhe Nish lideret nga Presheva per Ramen dhe  Vucicin bënë 160 km per 3 deklarata dhe tri fotografi..

fotottNe fakt subjekte politike shqiptare te pushtetit lokal nga Lugina e Preshevës edhe dje ishin takuar ne Beograd, por takimi i sotem ne Nish sikur te lene te kuptosh se ju kishte mbetur edhe dicka “djegë” perfaqesuesve te shqiptareve ne Luginenen Preshevës per t ju thnen ramës dhe Vucicit.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në profilin e tij në tëiter ka shkruar se po zhvillohen angazhime konkrete për të vazhduar përpara.

“ Një shkëmbim i hapur po miqësor pikëpamjesh mes shqiptarëve të Luginës Preshevës dhe km Vuçiç! Angazhime konkrete për të vazhduar përpara”, ka shkruar Rama.  U tha dhe u lexua dikah “per nje marreveshje” qe nuk u pa askund neffto es ekrane televizive..Ne fakt deri tash marreveshje tilla Tiarana dhe Presheva me Beogranin jane berre 3-4 here si per diplomat ashtu edhe per tekstet, por deri sot askush nuk ato si ka pare me sy?!..

Marrëveshje të arritur e ka konfirmuar edhe Shaip Kamberi kryetar i komunës së Bujanocit i cili ishte i pranishëm ë bisedat e zhvilluar në qytetin e Nishit.

“Një marrëveshje e re, e dakorduar në mes të dy kryeministrave, e që në praktikë do të realizohet nga ministritë e arsimit të të dy shteteve së bashku me Këshillin Nacional, është shpresëdhënëse për zgjidhjen e çështjes së teksteve mësimore për nxënësit shqiptarë”, ka thënë Kamberi.

Perkunder te ketyre takimeve për momentin asgje ska nga Tirana as nga Beogradi ne favor te shquptareve ne tri komunat shiptare ne Serbiu (Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë)  pervec disa forgrtafive, premtimeve dhe disa deklaratave, refrene keto te degjuar keto viteteve të fundit.

Me Edi Ramen dhe Aleksnader Vucic sot jane takuar dhe kane marrur nje forografi bashkarisht  Riza Halimi, Jonuz Musliu, Shaip Kamberi, Shqipërim Arifi, Ardita Sinani si dhe deputeti i vetëm shqiptar ne Parlamentin serb në Beograd Fatmir Hasani etj..

Lideret e Preshevës nuk s’po dine t’ju shkoqen Ramës dhe dhe Vucicit,  aq sa te zezat e Beogradit qe nuk  po shkoqen shqiptarëve të Preshevës ?! ka shkruar ne fund agjencia e lajmeve “Persheva jonë” duke perkujtuar se sot ne Kosovën Lidnore apo Serbine Jugore si e quajne mediat e Beogradit per  shqiptaret entik mebte molle e ndalur librat shqip, njohja e diplomave, flamuri kombëtar ne Lugine, rajon ky i cili vazhdon te mbetet rajoni me i diskriminuar dhe me i pazhvilluar ne Evropë ?!…  ramamssdddd111

SHPËRNDAJE