dritoninidPreshevë, 30 tetor  -Djaloshi nga Gjilani Driton Selmani, ka arritur të shpike automobilin e tij qe ja kane zili edhe kompanite e medha te prodhimit të veturave.  Ai me dhjeta gishta e tij ka krijuar veturen e tij luksoze ne midis Shqiperise, ne Gjilan,  te tipit Lamborghini-Made in Albania” për ket fenomen ka shkruar edhe emdiat boterore (“‘I Love Sports Cars’: Albanian Builds His Own ‘Lamborghini’ out of spare parts”) dhe ato kroate, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Lamborghini i shqiptarit ‘çmend’ edhe amerikanët

dritoniinDriton Selmani ka punuar në këtë veture përgjatë vetem tre muaj  dhe në fund ja arrin qellimit tz eitj me sukses. Për kete ai ka shpenzuar afro 30 mijë euro. Pra shqwiptari “prudhon” Lamburgini made in Albania  dhjete herë me lirë se sa lambrgini italian (300.999) thote Selmani duke qeshur.

Para pak ditësh, kur agjencia ruse Sputnik raportoi për rastin e një shqiptari nga Kosova, që ka ndërtuar një makinë-imitim të modelit Lamborghini. Por duket se Driton Selmani ka “çmendur” edhe amerikanët. Fox News ka raportuar për historinë e tij.

Kjo nuk do thotë se dikush është çmendur, por historia e Selmanit është interesante dhe ajo po qarkullon në shumë media të huaja. Djali nga Gjilani ka ndërtuar një model Lamborghini Reventon duke përdorur shasinë e një Mitsubishi të përdorur.

 

Driton Selmani nga Kosova ka treguar se si dikush mund të bëjë një makinë sportive. “Gjithkush dëshiron të ketë një makinë shumë të shtrenjta. Unë jam entuziastë për makina sportive dhe puna ime është për të riparuar makinën. Mendoj se kemi bërë një punë të mirë, miq të mirë ai është pranuar, ashtu si të afërmit, fqinjët dhe të njohurit. Është mirë..” tha Driton Selmani.

Për shkak se nuk e përballon të blejë një Lambo, ai ka përdorur aftësitë e tij për të kthyer një makinë Mitsubishi Eclipse në një model të veçantë. Natyrisht që makina e tij nuk ka përmasat fiks të Lambos, por ngjan me të. Ai ka vendosur edhe një rrip në makinë me ngjyrat kuqezi, si flamuri shqiptar.

dritoninfffAgjencia e lajemeve “Presheva Jonë” ka mësuar se “arkitekti” shqiuptar i veturave luksoe Dritoni është inspiruar nga Lamborghini Reventon, duke i ofruar shumë origjinalit derisa premton se do të bëjë përparime të mëtutjeshme. Motori dhe pjesa e jashtme ishte e llojit Mitsubishi 3.0

Modeli origjinal i kësaj “Lamborghini-së” është gjithashtu e veçantë për shkak se ajo është prodhuar në vetëm 21 kopje. Secili ka një motor me 660 kuaj-fuqi, dhe që dëshiron për të blerë atë, ajo duhet të ndajë një milion gjashtëqind mijë dollarë.drittlampb

SHPËRNDAJE