avionnnPara mediave në Bernë, komandanti i forcave ajrore Aldo Schellenberg tha se ai ishte i mërzitur

 

FRANCE-SWITZERALND-CRASH-ARMYBerne, 30 gusht  (E plotesuar)  -Ushtria konfirmoi ka gjetur avionin luftarak F/A-18, por jo edhe pilotin ,  njofton agjencia e lajemeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

“F / A-18 duhet të ishte gjetur,” zbuloi të martën një bise për televizionin zviceran SRF, bazuar në informacionin nga Departamenti Federal i Mbrojtjes.

Nga ana e saj, “Blick” thotë se fluturimet zbulimit ishin të suksesshme. Sipas “Le Matin”, trupat e pajetë u gjeten pak para mesditës të martën në 3000 metra lartësi në rajon Susten Pass.

Menjëherë pas këtyre zbulimeve, ushtria konfirmoi informatat në këtë faqe interneti “Watson”. Megjithatë, ende ska asnjë nje lajm per fatin e pilotit.
, të zhdukur që nga e hëna, është gjetur të martën në rajonin Susten. Shoferi makinë, megjithatë, është ende mungon.

 

Zhduket pa gjurme ne qiellin e Zvicrës piloti me gjithë aeroplan-F / A-18 ?!

Ne Meiringen (BE) te Zvicres  ka humbur ne natyre piloti me gjthe avionine tij lufastrak F/A-18. Fati i pilot është i panjohur, ndoshta erhste rrezuar thone autoritetet ushtarake ne Berne, njofton agjencia  e lajmeve “Preshevas jone¨ nga Zvicra.

avisusissNuk ka ende asnjë lajm për F / A-18 të ushtrisë së ajrit zviceran i cili u zhduk vonë hënën pasdite në rajon Susten Pass. Avioni u rrëzua ndoshta. Ne nuk dimë asgjë as për fatin e makinës pilote, tha të martën në ATS një zëdhënës i Departamentit Federal të Mbrojtjes (VBS). Ky i fundit i planifikuar për të informuar në mëngjes.

Para mediave në Bernë, komandanti i forcave ajrore Aldo Schellenberg tha se ai ishte i mërzitur. Mendimet e tij janë pilot dhe familja e tij, ka thënë ai në një konferencë shtypi të hënën në mbrëmje. Për sa kohë që shoferi është zhdukur, nuk ka të dhëna të tilla si mosha do të bëhet publike. I pyetur për shanset e mbijetesës së pilot, komandanti tha: “Ne ende shpresojmë dhe lutemi për të.”

Sipas Departamentit të Mbrojtjes (DDPS), kërkimi u nis menjëherë. Për shkak të motit të keq, asnjë operacion është kryer nga ajri të hënën. Një kolonë lehtësim ishte në këmbë. Në sajë të sinjaleve të transmetuara, zona e kërkimit është përcaktuar. Aldo Schellenberg nuk e ka thënë.

SHPËRNDAJE