New York, UN, 20 janar -Seanca e ardhshme e Këshillit te Sigurimit të OKB-së do te mbahet nje jave para pervjetorit te pamvaresise se Kosoves, pikerisht me 7 shkurt kane njoftura zyrtaret e OKB-se agjencine e lajmeve “Presheva jone”

Mesohet se teme e debatit ne seancen e ardhshme te KS te OKB-se per Kosove qe do te mbahet javen e pare te muajit shkurt do te behen mbi dialogun Kosove-Serbi, taksat e Qeverise se Kosoves vene Serbise, transoformimin e FSK se ne ushtri dhe kuptohet, per serbet e Veriut te Kosoves, por jo dhe per Luginen e Presheves.

Derisa pala kosovare kerkon qe pjese e dialogut te jete Amerika, ne anen tjeter autoritet serbet kerkoje qe Rusia dhe Kinen si aleate te Beogradit e jene pjese e ketij procesi.

Manovrimet e BE-se me Kosoven ne dialogun e Brokselit me Serbine per Kosoven vazhdojne.  Sipas shefes se diplomacisë evropiane, Federica Mogerini “çdo vendim mbi Kosovën duhet të kaloje permes Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, cka  pak a shume dihen rezultatet ketu, nese kemi parasush ate se Kosova edne nuk eshte anetare e OKB-se ka shkruar agjencia e lajmeve Presheva jone.

Daciic duke kritikuar Ramush Haradinaj ka thene sot per televizionin serb se “Ideja e futjes së një taksi ishte bërë nga burrat e Thaçit (Kadri Veseli, Enver Hoxhaj) pa e idealizuar atë për shkak të thirrjes për ta shfuqizuar atë (“Ideju o uvođenju taksi izneli su Tačijevi ljudi, ne idealizovati ga zbog poziva da se ukinu“)

Daçiç tha se presidenit i Kosovës Hashim Thaçi ka bere për thirrjet për të hequr tarifat për importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

SHPËRNDAJE