arkosEKSKLUZIVE: Preshevë, 15 qershor  -Skandali i fundit me korrupsion ne UEFA dhe FIFA, vetëm naivët mund t’i  besojne se daton nga viti i  kaluar. Skandalet dhe korrupcioni, bashke me kercnimet e mafias datojne shume me heret. së paku keto dy deceniet e fundit, qe kuri ishte gjallë shefi i bandes se famshme krimnale serbe te prira nga Arkani, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” e cila ka siguruar nje raport konfendecila, nga burimet amerikane, ku thuhet se kreu i UEFA-s ishte i kercnuar per vrasje nga mafia serbe dhe kriminelet serbë, perkrahes te Arkanit, sidomos kur ishte ne pyetje Kosova.

 

Ja pse Kosova u vonua të anëtaresohet: Arkani kishte imunitet absolut ne shtetin e tij te drejtuar nga Sllobodan Miloshevic

arkanmilocsNuk ishte diçka shumë e Zvicrës në skandalin e korrupsionit të FIFA-s dhe UEFA që shpërtheu vitin e kaluar: Burrat në kostume yjesh, në hotele me gjashte yje, shkëmbimin e ryshfeteve në zarfe me ngjyrë kafe, transmetime te porositura nga TV  të drejtaperdrejt për kompanitë sportive të  marketingut; Shoqatat e futbollit duke korruptuar  politikanët dhe rkeun e FIFa e UEFA-s me  bakshishe luksoze jo vetem per ta, por edhe për gratë e tyre. Vetëm nje naiv i madh  nuk do t’i besonte ketyre rrefimeve. Natyrisht se votat për Kupën e Botës janë shitur. Ishte mu kjo pse prokurorët amerikanë vershuan zyrrat e FIFA-s përmes ligjeve  për të luftuar mafian, por këta njerëz gangsterë.

 

“Në Serbi ne vitet e ’90,  krimi kishte depertuar edhe ne sport, dhe se  futbolli kishte një formë tjetër: Ishte aty një kriminel lufte qe rrëmbeu klubet sportive deri ne Kosovë (Obilic) duke  marrë klubet e leagues dhe i çoi deri në Ligën e Kampionëve duke frikësuar kundërshtarët dhe gjyqtarët. Dhe kur ata janë kërcnuar me sanksione nga autoritetet e futbollit, ata u përgjigjën me tentativa për vrasje krerët e  UEFA-s. I tillë rasti doli nga kreu  “KF Obilic” ne Kosovë, zbulon agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referua gjithnje raportit konfedencial.

 

Ka dyshime te medha se votat ishin blere  për Çmimin Kampionatit Botëror. Pse tjetër turneu më i rëndësishëm i futbollit në botë.

KF Obilic,  qe mbente  emrin  e nje figure, të mitit serb Milosh Obilic nga shekulli i 14-të, ishte themeluar në vitin 1924 në një lagje të Beogradit. Klubi ka luajtur shumicën e historisë së tij në ligat e gjysmë-profesionale rajonale Serbisë, klub ky i cili  kurrë nuk ka luajtur në një nivel profesional. Deri atëherë në sezonin 88/89 e promovimit të tretë Ligën e Jugosllavisë.

Suksesi i parë i madh i Obilic është arritur në finalen e kupës në vitin 1995. Një vit më vonë, klubi është marrë përsipër nga Zhelko Raznatoviç me nofken “Arkan”.

Arkan bërë një emër të madhe ne karriere si bandit me rreth 80 aktivitete  kriminenale:  si grabitjen, burgim, ekzekutime të  civilëve dhe përdhunime në Evropën Perëndimore. Dhjetra sulme mbi bankat dhe dyqane bizhuteri në Holandë, Gjermani, Suedi, Zvicra, Austria, Italia dhe Belgjika për të kredisë së tij. Përveç kësaj ka shkëmbime zjarri me policinë, emri i te cilit deri para vrasjes së tij, figuronte ne listën e të kërkuarve të Interpol-it, njëkohesishti i kërkuar edhe nga Tribunali i Hagës per krime e maskar ne Kosova edhe viset e  ish-Jugosllevisë.

Serbimet sekrete serbe (UDB dhe KOS) atebote kishin pajisur Arkanin me pasaporta të rreme dhe nxorën nga vendi, per te zhvlluar aktivite kriminnale, fillmisht duke nisur me kontrabandenen e  armeve dhe drogës. Serbia ishte i kënaqur me Arkanin sepse ai permisonte dukshëm  buxhetin ekonomik. Kjo marrëveshje prodhon një bashkëfajësinë intime mes zyrtarëve të qeverisë serbe dhe bandave kirminale mafioze serbe te prira nga Arkani, marreshje  kjo e cila ishte e dobishme për të dyja palët. Arkan kishte një dënim të përjetshëm në Britani dhe dënimin me vdekje në disa shtete si në SHBA. Kur dy policë u shfaqën në pragun e tij për ta arrestuar atë për shkak të një grabitje banke në nëntor 1983, por, ai shpetoi  dhe Arkani u liruan pas 48 orësh. Ai kishte kishte imunitet absolut.

Arkan ka marrë mision nga Sllobodan Millosheviqit, per të menaxhuar këto trazira sapolindura politike dhe për të parandaluar ato duke u bërë një problem për regjimin. Në tetorin e vitit  1990 Arkan kishte formuar Gardën villnetare Serbe, një forcë paraushtarake që çoi në luftën në Kroaci dhe Bosnje te njohur me emrin e famshëm zte banes kriminale  “Tigrat e Arkanit”.
Si konflikti në vitin 1995 ka përfunduar më në fund, Arkani u kthye në tregun e zi në shtëpinë e tij, e cila ishte transformuar në vitet e para në një shtet mafioz. Krimi i organizuar tashmë është rrënjosur aq thellë në futboll serbe se ekzekutimet në mes të 1995 dhe 2006.

 

Fillimisht, Arkani u përpoq të marrë kontrollin e Crevna Zvezden e Beogradit. Por, si të gjitha institucionet në Jugosllavinë socialiste, klubet e mëdha të futbollit jane trajtuar si ndërmarrjet shtetërore janë trajtuar, e cila të veprojë ashtu si partitë politike. Pas pak Arkan mori drejtimin e “kalorësit” KF Obilic  në verë të vitit 1996, duke  promovuar në kampionin e parë me 15 pikë përpara. Kaq e çuditshme, në vitin 1998, Obiliq fitoi titullin duke përfunduar dy pikë përpara Crvena Zvezdes. Ne ato vite ju lejua KF  Obilic per të luajtur në raundin paraprak të Ligës së Kampionëve.

 

Natyrisht, UEFA e pa një imazh të zbehtë për arritjen e një ekipi të kryesuar nga një kryekomandant te zhytyur ne krime, në konkurrencëne  e klubeve më të mëdha në Evropë. Për të ruajtur fytyrën,  e zyrtarëve te  UEFA-s më pas u paralajmerua ekipi për dëbim i cli drejtohej nga Arkani i cili edhe  zyrtarisht largohet nga posti i klubit me 25 korrik, 1998.

 

Arani u largua vetem fizkish nga KF Olbici, te cili me pas e  kapi n’derë gruja e tij  Ceca (25) e cila ishte nje ylli më i madh pop muzikes serbe në vend. Arkani kishte  kërcënuar me  forcë dhe dyshohet se ka organizuar një atentat ne Vienë,  kundër presidentit UEFA -s. në atë kohë, Lennart Johansson. Se vertete kreu i UEFA-s ishte kërcnuar nga mafia serbe dhe kriminelet e Arkanit për ceshtjene e Kosovës, jo vetem nga raporti konfidencial, por edhe manaxheri i pare shqiptar në FIFA-s dhe UEFA-s Hasan Kadriu-Presheva, sa ishte gjallë,  ja kishte  konfirmuar gazetarit të  “Presheva jonë” cecaa

 

 

 

SHPËRNDAJE