Shkruan: Nefail MALIQI

Edhe ne Kosovë, megjthate po festohet “Dita e Evropës”..Merre me mend, sot me rastin e dites se Evropës, ata mbajne pushim?! kurse ne krejt Evropën punohet!..

Ose: Kjo i bie sikur Izraeli me shpalle dite Bajrami gjashte dite, kurse ne vendet muslimane vetem tri dite. Kush e din, Kosova nese vazhdon me ket servilizëm, neser mund ta shpalle dite pushimi edhe diten e homosexualëve?!

Cka eshte kjo pune, servilizëm apo jane lodhur tuj pune, sepse Kosova shume e pasur e zhvilluar?! Po kjo Evrope i ka izoluar shqiptaret, s’ka viza, po kjo Evropë don me coptu Kosoven me Vucicin, Thacin, Ramen dhe Batonishicin?! Zvicra, ku sot punohet, a budall eshte qe sot punojne dhe qe nuk jane në Evropën me dy germa- BE qe Kosova e Shipnia po i bejnë turr si biçt e Bakisë pas lopëve, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ne komentin e saj redakisonal me rastin e dites se Evropës.

Résultat de recherche d'images pour "europe ue"

Nje diplomat evropian ne Gjenevë me pyeti “ju kosovaret  shume bre servil, po behen me katolike se Papa..” Verte, teper servil, sidomos kreret e institucioneve kosovare karshi BE-se e cila po tenton ta coptoje Kosoven me Beogradin. Merre me mend sot ne Kosove eshte dite pushimi se qenka dite Evropiane, kurse vendet e BE bashke me Zvicren punojne edhe pse jane vendet me te zhvlluara dhe em te forta ekonomikisht me nje papunesi te vogel. 2 apo 5 për qind, kurse sot Kosova me gati 50 per qind e pa pune. Lexoni raportin e fundit te ILO-s.

Shtrohet pyetja prej nga ky servilizem?!, a thua cfare hallin kane lideret, kush ju ka zene priten, apo bishtin me dere ketyre krereve te shtetit te Kosoves?!..

Mu kjo evrope dje e Ashtonit e sot e Morgerinit ka izoluar Kosoven dhe nuk jep shqiprateve liberalizimin e vizave, dhe mu kjo Evrope permes Rames, Vucicit, Thacit me Batonishiqit dhe Beogradin po tentojne ta coptojne Kosoven?! Ne godinen e qelqët pas bishtin te kalit te Skenderbeut, servilizem dhe kontradita mes krereve te shtetit kosovar, njeri thumbit, e tjetri patkoit,  njeri thote hiqni taksat Serbisë, tjetri jo, pa e njohur Kosovën shtet!..Me keto deklarata kontraverze duket se këtu njeri e ka një hall, apo një kungj!

Kosova pa Presheven dhe Veriun s’eshte shtet, që hë për hë se ka n’dorë asnjeren, e as tjetren. De facto shtet po, por de jure jo, meqe nuk funksionon shteti juridik. Sikur te kishte shtet juridik me shume se gjysmen e mediave, portaleve i kisha mbylle te cilat bejne punen e dreqit, punojne per sherbimet e huaja antishqiptare (UDB, BIA, KGB) Nga 2.200 informacione sa hyjne ne dite ne mediat kosovare, 1600 vijne nga burimet sllave?! (Sputnik, pravda, tanjug..etj)

Kosova s’eshte shtet pa Presheven dhe Veriun, qe he per he se ka n’dore asnjeren e as tjetren. Po po evropa po i pret duar hapur Kosoven e Shipnine. Doni nje informacion nga burimet e sigurta apo si thone nga vendi i ngjarjes? Pra, Shqiperi dhe Kosova anetare te BE-se pasi te largohen vendet aktuale, anterare te saj. Britania veq ka thene OK, Gjermania gati, Franca po e debaton..Zvicra ashtu keshtu kurre ska qene deh as qe do t ebhet.. Aty do mbeten vetem vendet sllave qe dikur ishin anetare te Bashkimit Sovjetik (BRSS)

SHPËRNDAJE