Résultat de recherche d'images pour "atletet kosovar"Komiteti Organizativ i XIII Olimpike Dimërore Lojërave njoftoi regjistrimin e rreth 3000 konkurrentëve nga 92 vende për gara nga 10 shkurt deri më 25.Komitetet Olimpike 92-vendesh këtë javë kanë formalizuar listat e plotë të atletëve të tyre në Korenë e Jugut për Olimpiadën e ardhshme të Dimrit. Organizatorët e ngjarjes njoftuan të enjten se regjistrimi u ndal në 2925 pjesëmarrës, nemeison e ytre per here te pare do te vloh flmuri i RTepublikes se Kosoves ne balle me atletet e saj shqiptar, njfoptn agejncia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

Rekorde atletësh ne kontingjentit e Olimpiades boterore në Pyeongchang

“Ky është numri më i madh i atletëve që do të takohen ndonjëherë në Lojrat Olimpike Dimërore”, komentoi me krenari komitetin organizues.

SHBA do të jetë vendi rreshtuar numrin më të madh të sportistëve dhe grave të këtij viti, me 242 përfaqësues, ndërsa vendi pritës i Koresë së Jugut do të përfaqësohet nga 144 atletë, rekord kombëtar në Lojërat Olimpike Dimërore (ata ishin 71 në Soçi në vitin 2014). Fqinji i Koresë së Veriut do të dërgojë një kontigjent prej 22 atletësh, të përafruar në 5 nga 15 disiplinat. IOC ka konfirmuar pjesëmarrjen e 169 sportistëve rusë, të cilët do të marrin pjesë në jousting si konkurrentët ‘neutral’, nën flamurin olimpik. Ata do të quhen “Atletja Olimpike Ruse” (AOR) dhe do të veshin rroba neutrale. Së fundmi, gjashtë vende do të jenë të pranishme për herë të parë në Lojërat Dimërore. Këto janë Ekuador (ski ndër-ski), Eritrea (skija alpine), Kosova (skijimi alpine), Malajzia (patinazhi), Nigeria (bob dhe skelet) dhe Singapori (pista e shkurtër).

Më parë këtë javë, Olimpikët zviceranë njoftuan gjithashtu dërgimin e një delegacioni rekord në ngjarjet Pyeongchang. Pas kalimit të skiatorit Ticino Marco Tadè, i lënduar të mërkurën në stërvitje, ata do të jenë gjithsej 170 atletë të Olimpiadës zvicerane. Ky është ekipi më i madh zviceran i mobilizuar ndonjëherë në Lojërat Olimpike Dimërore. “Kjo tregon të gjithë punën e bërë nga federatat tona të ndryshme sportive dhe potencialin që vendi ynë është i tejmbushur”, ka entuziazmuar Ralph Stöckli, kreu i misionit të Olimpiadës zvicerane.storybild

SHPËRNDAJE