solllUASHINGTON, 13 gusht  -Në mesnatën e së mërkurës, Kosovës i ka arritur një njohje e re, duke quar Kosovën në 108 njohje. Kesja radhe vjen nga ishjut Solomne. K ynjftom vjen ne kohën kur John Kerry gjndet në Ishulin Solomon per visite, ka mesuar agjencia e lajemeve “Presheva jonë” nga burimet diplomatike nga Uashingtoni. Për njohjen e re te pamavrësisë së Kosovës nga Ishujt Solomne kane shkruar edhe mediat e ketij vendi (“Solomon Islands recognizes Kosovo as independent state“), trabsmeotn “Presheva jonë”.

 

Ishujt Solomon është një shtet që përbëhet nga një numër i madh ishujsh në Oqeani. Shteti ka 28.400 kilometra katrorë dhe ka 523 mijë banorë. Kryeqyteti i Ishujve Solomon është Honiara, ndërsa vendi funksionon si i pavarur që nga viti 1978 kur u shkëput nga kolonizimi i Britanisë së Madhe.

SHPËRNDAJE