kosoosssPreshvë, 26 qersor  -Trembëdhjetë  lojtarë shqiptare dhe kater zvicerane pranishëm në Euro tani mund të luajnë pas jane njohur nga UEFA dhe FIFA kombit. Kosova.  pasi u pranuar në UEFA-s, dhe FIFA tashme nevotet me  shumë punë  se sa fjalë, skruan agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

Më 3 maj 2016, pas një pritjeje të gjatë, Kosova është pranuar në UEFA dhe pastaj 1më 13 maj edhe ne FIFA-s. Kjo njohje ka potencial për të ndryshuar shumë gjëra. Lojtaret me origjinë kosovare që kishin zgjedhur në Zvicër ose Shqipëri, tani mund të përcaktojë në favor të këtij kombi të ri të futbollit.

Bersant Celina, mesfushori i Manchester Cka ity  tronditur mediat norvegjeze. Ata magjepsur tifozët e Kosovës, të cilat tani ëndërrojnë dëgjuar të njëjtat fjalë në gojën e Adnan Januzaj belg (Manchester United), ose pse nuk zvicerane Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri apo Valon Behrami, ka shkruar gazeta “Le Temps” ne shkrkimin e saj te titulluar “Kosova, ekipi i tretë në Zvicër” (“Le Kosovo, la troisième équipe suisse“)

Kjo është dëshira e Albert Bunjaki, ish-asistent i trajnerit të ekipit suedez Kalmar FF, tani trajneri i Kosovës. Për tre vjet, ai udhëtoi botën për të gjetur lojtarët dhe të bindë ata që të luajë ndeshje miqësore për ekipin e Kosovës. Bunjaki shkoi edhe në Rusi, Kinë, Islandë, Malajzia, dhe natyrisht në Zvicër, ku ai ka bindur Denis Markaj (Mont), Kristian Nushi (St. Gallen), Alban Pnishi (GC), Imran Bunjaku (GC) Mergim Brahimi (GC) dhe Hekuran Kryeziu (Luzern).

Fadil Vokrri, kryetar i Federatës së Futbollit të Kosovës dhe kosovare lojtar mund vetëm të ketë luajtur në ekipin kombëtar të Jugosllavisë, thekson se shumë gjenerata duhej të punojnë shumë para se të arritur këtë rezultat. “Rruga për të anëtarësimit tonë në UEFA dhe FIFA ishte e gjatë dhe plot sakrifica.

Lakmuar nga Shqipëria, Mergim Brahimi ka fituar nofkën “tradhtar”, duke zgjedhur Kosovën. “Federata Shqiptare e ka tradhtuar dhe braktisur. Unë jam mirënjohës për Zvicrën, sepse atje unë mund të ndërtojnë veten, studime, karriren dhe të bëhet një futbollist profesionist, por tani unë jam i lumtur për të luajtur për Kosovën. “, ka thene Brahimi

“Ne kemi marrëdhënie të mira me Shqipërinë dhe unë mendoj se kjo do të vazhdojë. Ne kemi përsëritur thënë se është deri në lojtarë të vendosin cilin vend ata duan për të përfaqësuar. Kosova është e hapur për të gjithë ata që ndjehen të kërkojnë ose detyrimin për të luajtur për vendin, dhe ai ka potencial për të vënë së bashku një ekip të mirë. ..” ka siguruar Fadil Vokrri per mediat zvicerane kryetar i Federatës së Kosovës

Aktualisht, trembëdhjetë lojtarët kombësia kosovare të luajnë për ekipin kombëtar shqiptare dhe katër për përzgjedhjen zvicerane Xhaka, Behrami, Shaqiri dhe Tarashaj.

Pavarësisht euforisë, Kosova ende përballet me shumë probleme dhe vështirësi. Çështja kryesore është stadiumet. “Infrastruktura është thembra jonë e Akilit..” e prano  Fadil Vokrri, por ne jemi duke punuar për të përmirësuar stadiumin “Adem Jashari “në Mitrivicë për të pritur ndeshjet e nivelit ndërkombëtar.

Nje gje duhet te ejt e qarte se  paratë e marra nga UEFA dhe FIFA do të përdoret nga klubet kosovare dhe zhvillimin e futbollit dhe se përdorimi i ty duhet të jene transparente. Kosova.  pasi u pranuar në UEFA-s, dhe FIFA tashme nevotet me  shumë punë  se sa fjalë.

SHPËRNDAJE