preshevaJoneNga Kosovare PRESHEVA

Preshevë, 26 qershor  -Me referendumin gjithpopullor me rastin e BREXIT-it , britaniket deshmuan jo vtem vullnetin legjitim te popullit te tyre duke i thene bey, bey BE-së por se kjo BE me politikat e saj eshte mplakur dhe duket se eshte lodhur.  BE ishte kritikuar viteve te fundit pse kishte pranuar ne gjirin e saj Rumanine dhe Bullgarine te papergatitur per ket proces… Britaniket me  BREXIT ja kthyen shpinden  “shtepise së tyre” me dy shkronja BE, qe na e perkujton mplakjen dhe lodhjen e shtetit artificial me kater shkronja RSFJ, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” te cilin akt te britanikve e ka quajtur “dezertim”.

PREXIT i mundshem per shqiparet e Kosoves Lindore

Largimi i evropianeve nga “shtepia  e tere e vjeter” e BE-ja tash e tujtje do te jete jo vetëm aktual por edhe në modë. Këte entuziazem nuk e fshehin madje edhe dis v ende te medha evropiane qe konsiderohen si superfuqi si Franca, Gjermania, Italia etj.

Analisitet dhe studiues të çështjeve nderkombëtare dhe të integrimit evropopianë se pohojnë se dalja e Britanisë nga BE ja ka prishur planet për zgjerim të Unionit përtej vitit 2020. Ky lajme nga shume vende beterore eshte mirepritur por jo edhe nga ato ballkanike te cilat  pretendojne apo  zhagiten t’i bashkohen familjes dikur te madhe të BE-së”, pa britaniket,  e neser kush e dine pa kend ?…

Sa i perket Zvicres ky vend  gjeografiisht evropian ashtu keshtu s’eshte ne BE dhe nga BREXIT shofin me shume hajr se sa sherr, kane pohuar analistet dhe diplomatet helevetik, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Alarmi i një ‘efekti-domimo’pas referendumit Britanik dhe vendimit për tu larguar nga Unioni Europian është dhënë edhe nga Gjermania e me pas varg e vi nga Franca, Holanda, Austria, Finlanda dhe Hungaria janë gati të gjitha për të lënë grupin.

Halli mbetet me shume tek vendet e vogla ballanike te cilat gjenden nen ethe pas BREXIT te cilat vende para tre deceniesh pas shumeve shteteve, sikur edhe  Kosova ndodhi “BREXIT-i “Jugosllavise” me lufte e pa lufte te cilat vense ish-jugosllva ju kushtoi me gjak, me viktima dikujt me shume e dikujt me pak. Ket shkeputje e pagoi me se shtrnjti  Kosova e cila beri shpeuje te dyfishte, se pari nga “Jugollavia” e se fundit nga Serbia. Seperacioni  apo pamvaresia e Kosoves (2002) nga Serbia, pervec luftes dhe vullnetit te popullit te Kosoves mjaft i ndihoi edhe largimi i Malit te Zi nga shteti artificial me emrin “Serbi dhe Mali i Zi”.

Atebote shume analiste e diplomat nderkombëtar e arsyetuan edhe shkeputjen e Kosoves nga ky shtet “gjugj vetem me dy shtete” qe mbante te okupuar Kosoven, duke u justifikuar se “Mali i Zi me popullsi sllave dhe te nje feje nuk duan te jetojne me serbet, atëhere pse shqiptaret e Kosoves te jetojne bashkarisht me serbët, sllavet qe nuk i lidhe asgjë, ama hiq asgjë pervec luftrave, thuhet ne komentin redaksional te agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”.

Kur tha se pas malazezëve  as shiptaret e Kosoves nuk duan te jetojne me serbet, do perkujtuar se nen adminsitrimin serb ende ka shqiptare ne Serbine e sotme, perfshire ata ne Luginen e Preshevës (Medvegje, Bujanoc e Preshevë),  territore keto te njohura si Kosove Lindore. Pamvarësisht se pushteti aktual i Lugines i afrohet qeverise serbe per koalicione.

Vullneti i popullit shqiptareve te ketyre viseve dihet qe eshte shprehur qe nga vitit 1992, nga Referendumi i 1 dhe 2 marsit te atij viti per autonomi dhe ribashkim me Kosoven te cilin akt hisorrtik dhe juridik normalisht duhet rrespektuar dhe zbatuar lideret e Lugines se Preshevës.

Kur Britania si vëlla i madh i Evropes i ktheu shpinden BE-së apo kur sllavet e Malit te Zi nuk deshen te jetojne bashkarisht me vëllezrit e tyre sllavo-ortodoks serb, atehere pse shqiparetve te Lugines duhet t’i thote ndokush rrini me Serbinë,  kur asgje nuk lidh me ta, te cilët mbahen nen politika diskriminuse sikur dikur, para 1999 naj vëllezërve kosovarë.

 

Shkeputja e shiptarve te Lugines se Preshves e garanton jo vetem Referendumi gjithpopullor 1992 por edhe Karata e OKB-së dhe ajo e Helcinkit te drejten legjitime per vetendsoje per popujt autokton, aq me teper kete proces Serbia ju imponon me politikat e saja diskriminuese. Prandaj, nje PREXIT eshte i mundshem per shqiptaret e Kosoves LindorepreshKos1

 

SHPËRNDAJE