majajassBruksel, 17 Nentor -Pa kurrefare paralajmerimi delegacioni kosovar dhe ai serbe vazhdojne bisedimet mes Prishines dhe Boegradit te prire   ngas ministra e Thacit Edita Tahiri dhe ai serbe Mrako Gjuric, kanë  zbarkur ne Bruksel  për te biseduar serish mbi kodin e telefoinisë, biseda keto qe i kane mbetur duket pa definuar (zhag) nga marrëveshje  e se dieles ne Bruksel. Per keto takime sekrete mes delegacionit serb dhe kosvar gazeta austriake Die Press kishte paralajmeruar para dy muajsh se “Prishtina dhe Beogradi po zhvillojne bisedime sekret per telekomunikacionin”, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Die Presse: Vazhdojne  takime sekrete mes delegacionit kosovar dhe serb…

Zeitung "Die Presse"Photo: Michaela BruckbergerBisedime jane te prira nga ministrja e Thacit,  Edita Tahiri dhe drejtori i Nikolicit, Marko Djuric, drejtor i zyrës së qeverisë serbe të Kosovës. “Tani kane filluar bisedimet sekrete në Vjenë për të sjellë një zgjidhje. (“Nun sollen Geheimgespräche in Wien eine Lösung herbeiführen…“). Se jane sekrete keto takime,  deri tash asnje komunikate nuk ka dalur nga “rezultatet” e ketyre bisedimeve, siq veprohet ne cdo rast negocitash mes palëve,  shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar gazetës prestigjioze austriake Die presse

 

Siq kemi raportuar  te dielen e fundit delegacionin kosovar dhe ai serb te prire nga Edita Tahiri dhe Marko Gjuriq gjenden ne Bruksel, siq mesohet, per ridefinimin e marrëveshjes mbi telekomunikacionin, gjegjesisht kodin e telelfonise ne Kosovë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jone” duke ju referuar burimeve nga BE.

Do theksar se ne mediat kosovare por edhe në ato serbe ka pasur nje debat te gjere rreth ketoj kodi derisa Kosova thoshte se kodi me shifrat +383 eshte i Kosovës” ata ne Beograd e kane mirëpritur kete marrëveshjes, sipas te cileve “Serbia ja arriti qellimit qe telekomi serb te shtrihet edhe ne Kosovë” Se eshte fitimtare Serbia me marrëveshjen e fundit, Beogradi gjate kesaj jave permes mediat serbe disa here ka kercnuar Prishtinen se “mund tja marr kodin e telefonise sa herë te duan, nese nuk i permbahen marrëveshjes”

 

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic ka thënë sot  për agjencin e lajmeve “Presheva Jonë” se Prishina dhe  Beogradi jane në Bruksel për të diskutuar disa detaje te vogla  te zbatimit të marrëveshjes për telekomunikacionin.

“Ne e mirëpresim marrëveshjen e arritur të dielën. Të dyja palët në Bruksel për të diskutuar detajet për zbatimin e marrëveshjes”, ka thënë Kocijancic për “Presheva jonë”

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq tha per “Presheva Jonë” se delegacioni i Beogradit duhet të diskutojnë në Bruksel detajet e zbatimit të marrëveshjes për telekomunikacionin.

“Ne e mirëpresim marrëveshjen e arritur të dielën. Të dyja palët në Bruksel duhet të diskutojnë detajet për zbatimin e marrëveshjes”, u përgjigj ajo në pyetjen se nëse Prishtina është duke u përpjekur, siç raportuan mediat serbe raportuan se “detyrojë një ndryshim thelbësor të marrëveshjes së telekomunikacionit të arritur të dielën”.

Në të njëjtën pyetje zyrtarja e BE tha se mediat serbe nuk mund të shkruajnë komente të pabaza.

Ndryshe zyrtaret e Orgaizatës Nderkombëtare të Telekomunikacionit (UIT) ne Gjenevë  agejncise s elajemeve “Persheva jonë”  i kande deklaruar se “UIT jep kode ndërkombëtare vetëm atyre vendeve që janë anëtare të OKB !.  Nuk dimë gjë se më 15 dhjetor UIT paska me atribuuar Kosovës ndonjë kod të telefonisë me shifrën +383?!. Prishtina mund ta dijë se ku e ka gjetë ket numër ..”

 

SHPËRNDAJE