Zyrtarët e motit qëlluan me radhë raketa në qiell për të krijuar shi artificial për fermerët që të rritnin fruta dhe çaj.Pamjet e postuara në mediat sociale kineze tregojnë se zyrtarët e motit lëshojnë raketa në operacionin e njohur si “mbjellja e reve”, transmeton lajmi.net.Kimikati rrit bërthamat e kondensimit, duke inkurajuar formimin e avullit të ujit dhe pikave, duke çuar në shi ose në disa raste reshje dëbore, shkruan Daily Star.

Pekini përdori teknologjinë e mbjelljes së reve për të shkaktuar reshje të hershme dhe krijoi një sezon olimpik artificialisht në vitin 2008, ndërsa Moska përdor teknika të ngjashme për të pastruar qiellin për paradën e saj vjetore ushtarake të Ditës së Fitores çdo 9 maj.

Yin Chao, kreu i zyrës meteorologjike në Qarkun Yongde, tha se rajoni ka përjetuar thatësirë ​​serioze, për kërcënimin e jetesës gjatë muajve të fundit.

SHPËRNDAJE