Preshevë, 28 mars -Sot, sioq kemi njftuar ne oret e para te pasdites Serbia ka “promovuar” aeroplanet luftarak.  mbi vendbanimet shqiptare ne brezin kufitar me Kosoven, ne Medvegje, Bujanoc dhe Presheve. Bëhet fjale per 4-5 aeroplan “J-22 orao” te dhuruar dite me pare nga Bjellorusia, njofton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Lidhur me këte provkik te Beogradit mbi qiellie  Preshvës eshte duke u marrrur KFO, ka njftuar burimet nga Brukseli per agjencin e lajmeve “Presheva Jonë”

Ndryshe edhe KFOR eshte dijeni per keto fluturime agresive afer tokes te aeropalveve serbe  mbik vendabnimet shiptare ne brezin kufitar mes Kosoves dhe Serbisë.

KFOR thekson se monitoron situatën dhe u bën thirrje të gjithë banorëve të qëndrojnë të qetë dhe tju perbhane provokimeve

SHPËRNDAJE