Résultat de recherche d'images pour "thaçi dacic"Presheva, 26 dhjetor -Bekim Çollaku, këshilltari i presidentit Hashim Thaçi, paska dekalruar se Trump pasak bere “presionin” për marreveshje me Serbinë?!

Çollaku ne mënyre indirekte kercnon, duke thene se “Kosova nuk mund të presë anëtarësim në Bashkim Evropian nëse refuzon dialogun me Serbinë.”

Collaku genjen po aq sa edhe presidenti i tij, madje pa fije turpi duke e involvuar ketu edhe SHBA-te mu ashtu siq e bëne Thaci me kombinime, loje fjalësh. Këshilltari i presidentit Thaçi ka thënë se “Kosova të vetmin presion që ka nga vendet mike dhe Donald Trump është arritja e një marrëveshje” ?! Qe ne fkat ky presdo fare nuk egziston nga Uhaingtoni zyxrtar e as nga Trump siq u vberjet ne letrene e presidenti amerikan dhe ne “takimet” e Thacit me Tump kalimthi apo korridoreve gjate ceremonive ta varrimeve, ka shkruar agjencia e lajemeve “Persheva Jonë”. Kete e themi me plot bindje sepse SHBA-te si nje vend demokratik nuk bie ne at nivel qe te beje “presion” per  ndarjen e Kosovës aq me tper me Hashim Thacin?!

Thaci se ka sefte, ai u përpoq edhe me heret te luante me fjalën “presion” gjoja nga Brukseli për te nenshkruar marrëveshjen mesm e19 prill 2013 me Ivica Dacicnin.
Mediat ne Kosovë dhe Serbi shkruajtën se ne Bruksel paska “pasur presion ndaj palëve” sikur tash gjoja Trimp paska bere presion ?!. Ndërsa zyrtaret e Brukselit këta zëra i kanë demantuar.

 

Maja Kocijancic zëdhënësja e përfaqësueses së lartë të BE-së atebote i kishet pohuar agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” se Brukseli nuk ka ushtruar kurrefare presioni mbi palët.

“Për arritjen e kësaj marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit, ne nga Brukseli nuk kemi bërë kurrfarë presioni mbi Dacici dhe Thacin, për

nënshkrimin e marrëveshjes për asociacionin serbe. Përkundrazi, ata kane nënshkruar me dëshirë..” këtë qëndrim të BE-së e ka konfirmuar znj.Kocijancic.

Madje sipas Maja Kocijancic, zëdhënëse e Përfaqësueses së lartë të BE ‘së ka pohuar se nuk ka pasur presion dhe se “Thaci e Dacic ishin dakord për themelimin e asociacionin serb ne Kosovë te cilin dokument e nënshkruan pa hezitim, me dëshirë». Për aosciacionin ne fjalë profesioni amertkan se Kosova po rrshqet drejt nje rpbuilike, duke i hapur dyert per bashkim me Serbinë.

 

Lidhur me këtë ka paralajmëruar edhe profesori i njohur amerikan Alan Kuperman, ekspert për Ballkanin dhe profesor në Universitetin Amerikan në Teksasit në Austina, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Paralajmerimn e « srpska republikes » ne Kosove e kishte hetuar edhe profesori amerikan. Sipas kabllogrameve të WikiiLeaks diplomatët amerikanë paralajmërojnë se ‘lëkundje dhe dobësia evropiane” do të mund të përforcojë kontrollin serb mbi pjesën veriore të territorit të Kosovës. Kjo tendencë për ndarjen e Kosovës me Serbinë është vërejtur nga takimet mes Ivica Dacicit dhe Hashim Thaçit në dialogun e Brukselit.

SHPËRNDAJE