Shqiptaret, kryesisht te rinje dhe te rejat dite e sa vi po shenojne suksese si ne bizenes ashtu edhe ne sport dhe muzikë ne perednim, te cilet mediat vendore i prezentojne si shembull integrimi, kruse nga mediat tona konsideorhen si ambasadore te kombit tonë.  Njera nder to eshte edhe e reja Kejsi Rrustja edhe pse e re vetëm 15-vjecare nuk i mungojnë sukseset e cila është dëshmuar si ne stgudime ashtu disa herë edhe ne muzikë, përmes koncerteve dhe rinjohjeve të shumta.

Kejsi s’ka me shumë se 15 vjeç dhe ka arritur mjaft suksese në lëmin e muzikës si këngëtare që mund të “provokojnë” gazetaret për një interviste.  Veq mediave shiptare , per kendetarene  e re shiptare nga Skodra kane shkruar edhe ato gjermane. Mediat e qyteti te Munhenit e kane vleruar lart stilin dhe zerin e saj.

Sipas shtyit gjermena “Kejsi Rrustja me kengen “crazy in love” goditi zemrat e publikut. Ajo eshte jo me shume se 14 vjece. Por askush nuk do ta besonte per shkak te zerit te saj plot nuanca. Ne setin e dyte kur ajo kendoi kengen ” Set fire to the rain” kishte nje intonacion perfekt e gjithe salla u ndez edhe profesionistet kishin mbetur pa fryme. Clodhje entuziazem brohroritje ne anijen e kishes parabolike…” (“Den Auftakt wird die Bogestra-Band „Gleis 38“ um 12 Uhr auf dem Neumarkt machen. Es folgen „Up-To-Dance“, der italienische Nachwuchskünstler Vincenzo Decaro mit seiner Partnerin Kejsi Rrustja, die Band „4Live“ sowie ein wenig Percussion-Musik von „Arté Logo“. “)

Viti 1019 ishte nje vit shume i mbare perkengetaren tone tashme te njohur Kejsi Rrustja, me nej ser ekrivtersh dhe  plot koncerte me emocione sepse cdo koncert ka me shume emocion se tjetri. “Nje nder to ishte Nata muzikore ne Essen Rüttenscheid duke vazduar Feierabendmarkt ne Buer vazhdojm me Junge Stimmen der Zukunft. Ose Yjet e te ardhmes ne Bottrop. Me pas me koncertin ne Stadtgartenfest ne Essen Mitte. Do shtuar ate Meilensteine ne Schalke Gelsenkirchen. Me pas ne Schllos Hugenpoet ne Essen Kettwig etj..” ka deklaruar sot për agjencin e lajmeve “Presheva Jonë”  këngetarja Kejsi Rrustja.

Nje koncert tjeter madheshtor me rreth 4500 te pranishem ne Gourmet-Meile-zeche-Zollverein e plot te tjere duke rrealizuar me shume sukses edhe Konzert in der Weihnachtszeit ne Philharmonie Essen ne Alfred Krupp Saal, ku merrnin pjese afersisht 2000 spektator ku une pata nje nje sukses te jashtezakonshem ku isha edhe me e vogla me moshen 15 vjece. Eshte kjo hera e pare qe prezenton nje shiptare zërin dhe bukurine e saj në Philharmonine gjermane, meqerast eshe pritur me duartroktitje te gjata frentike.
L’image contient peut-être : 1 personne, gros plan

SHPËRNDAJE