Preshevë, 1 janar -Ky ishte xhipi i presidentit historik te Kosovës dr.Ibrahim Rugova. Ai ishte nje xhpi i tipit te ri “Range Rover” i blinduar ne kater anet, madje edhe nen dhe mbi i cili i beri balle plumbave dhe bombave jo vetem serbe por edhe kallashit dhe armatimit rus qe u gjendej ende ne duart e disa shqipfolesëve edhe pas luftes ne Kosovë.

Pas 14 vitesh, qe nga vdekja e Rugoves edhe xhipi  i tij kishte vdekur, nuk ju ishte ndier zeri. Por,  gjurmeve te Rang Rover-it gazetari i agjencise se lajmeve «Presheva Jone» e gjene dhe i vene celesin. Fale vëllezerve trima Gani dhe Sahit Geci. Ai edhe pas 14 vitesh punonte si sahat, sirena nostaligjike dhe emocionuse e tij dukej sikur e kerkonte njeriun numer nje te pamvaresise se Kosoves!

Ne Kosovëne lire, me shume ishte ne shenjester xhipi i arkitketit e pamavresise, presidenit Rugova se sa sot xhipi i Aléeksnader Vuccit i cli hyne e del en Kosove ne n’bahce te babës?!

“Edhe sikur te me jepte dikush nje milion apo dy milion euro ky xhip nuk shitet, nuk ka cmim, meqe eshte simbol dhe synonim i pamavresise se Kosves i cili xhip kishtze bedre qindra kilometar, kishte ecur, lobuar per Kosovne me shume se sa sot disa minsitra tanë..” ka thenë për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” z.Sahit Geci

Ne kohen kur OKB (NMIK) SHBA-te dhe ndekrombëatret dolen publikisht me nje raport se ne Kosovë ka pasur vrasje me motive politike nga kundershtaret politik ne Kosovë te partise me te madhe te Kosovës (LDK) se Rugoves edhe eskorta e presidentit Rugova mbilizohej dhe sa here dilte ne rrugë, niseshin jashtze vendit apo në ndonjë qytet të Kosovës, ishte nen përcjellje të armatosur, por edhe shërbimi teknik, me jelet antiplumb e makina të blinduara si të shkonin në luftë..” rrefen truproja e presidentit Rugova.

 

Në xhipin presidencial me ekipin pararojë, përcjellja ishte e përgatitur me automatik të shkurtër “Uzi” izraelit, revole të të gjitha llojeve, armë të tjera automatike etj. Me gjithë këtë shtrëngim nga brezi i sigurisë së eskortës së presidentit dhe të Kryesisë së LDK-së, jo rrallë pati incidente në rrugë. Eshte për t’u cuditur, se si ne Kosovëne lire, me shume ishte ne shenjester xhipi i arkitketit e pamavresise, presidenit Rugova se sa sot xhipi i Aléeksnader Vucit i cili hyne e del ne Kosove ne n’bahce te babës?!, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas ish-ekipit te sigurisë se eskortës se presidenitit Rugova “Në një rast ndërsa shkonim me shpejtësi mbi 100 kilometra në orë, duke u futur nën urën e Prishtinës që çonte në Fushë-Kosovë, dëgjuam kërcitjen e gomave që frenonin çmendurisht, ndërsa në retrovizor pamë një xhip të madh presidencial sesi u lakua nga goditja e një kamioni- betoni të një firme të njohur ndërtimi. Të gjithë menduam se e goditën Rugovën, por xhipi i Rugovës iu shmang, ndërsa xhipi pas tij e neutralizoi kamionin duke i dalë në rrugë. Kolona u ndal për disa çaste. Njërit nga truprojat i ra revolja në asfalt, tjetri vrapoi të shihte si është gjendja, por shpejt u futëm nëpër makina dhe vazhduam tutje..”

Lidhur me kete deshtium atentat  ndaj presidneti Rugova, burimet e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” nga nderkombëtaret ka mesuar se po merret edhe gjykata sepciale per te gjetur autoret, qe kam e shume dihet.. Bildergebnis für xhipi presidentit rugova

SHPËRNDAJE