Preshevë, 14 shkurt –Mediat e Prishtinës ngrenë panik në Kosovë mbi tanke të Ushtrisë së Serbisë: Mos kini frikë, ne thjesht festojmë Ditën e Shtetit (“Prištinski mediji podigli paniku na Kosovu zbog tenkova Vojske Srbije: Ne plašite se, samo proslavljamo Dan državnosti“) kane shkruar mediat serbe duek shtuar se protalet e Prishtinës pa nevoje friksesojne popullaten kosovare per ushtrine serbe, njfotn agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

 

Agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” sot ne oret e mengjesit ka raportuar per levizjet e ushtrise serbe ne Presheve, ku jane pare tanke dhe altileri e rende ushtarake ne mes qytetin, para komone.

“Presheva sot gjendet para dy datave ajo e 14 shkurtit dhe 17 shkurtit, te dites se te dashuruarve si po i thone “Shën Valentini” dhe 10-vjetorit te pamvaresise se Kosovës ka gdhire me tanke ne mes qytetit, mu para komune.” ka shkruar agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” me shkrimin me titull: Serbia sot i shpallë “dashuri” Preshevës me tanke, në vend të luleve?!

Para komune jane pare forca te medha serbe. Se kishin per qellim te trgojne dhembet te dashurarve apo fqinjut qe po kremton 10-vjetorin e shtetesise, vetem Boegradi.

Sot te rinjve dhe te rejave ne Presheve ju ngiren lulet ne dore kur pane tanket serbe n mes qytetit ned kohen kur femijet shkonin ne shkolla perballe artileris se rende e ushtarake serbe…”.

Nuk dihet nëse është ndonjë stërvitje ushtarake apo masë nga Beogradi në prag të 10-vjetorit të pavarësisë, por duke u nisur nga e kaluara, tanket dhe forcat ushtarake kanë vënë në alarm shqiptarët e Kosovës.

Jovan Krivokapic: Levizje t eushtise serbe ne Presheve skane lidhje me zhvillimet në Kosovë

Lidhur me ketu shqetesim te qytereve te Presheves pe rleviojet e sushtis ene vendabnimet shqiptare,  kapiteni i Ushtrisë serbe Jovan Krivokapic, zedhenës nga Ministria e Mbrojtjes, ka sqaruar sot ne oret e pasdites per agjencine  e lajmeve  “Presheva Jonë” se “Lugina ska nevoje për panik për lëvizjet e ushrise, ato jane rutinore dhe se ska vend per shqetesim e nuk kane lidhje me zhvillimert në Kosovë. Prandaj, sipas kapiteni i aramatës serbe Krivokapic “Kosova s’ka nevojë me u frikesue..”

Agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” po ashtu meson Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Serbisë shënojnë festimin e Ditës së “Kujteses te Shtetit të Serbisë” e festuar në kujtesë të Srebrenicës në 1804, kur filloi Kryengritja e Parë Serbe dhe filloi çlirimi nga turqit, dhe po atë datë në 1835, kur u soll kushtetuta e parë moderne e Serbisë.”

Në prag të Kujeteses (Sretnjes) më 14 shkurt, anëtarët e Forcave të Armatosura Serbe organizuan tubime taktiko-teknike jo vetem ne Preshevë, por edhe në Subotica, Jagodina, Bor, Petrovac në Mlava, Loznica, Uzhice, Paracin dhe Prijepolje, ku një pjesë e armëve dhe pajisjeve ushtarake iu paraqit qytetarëve, përfshire edhe tanke.

 

SHPËRNDAJE