Mbi 56 kilogramë drogë (marijuanë) policia serbe ka kapur mbreme në Horgosh (kufi Srbi-Kroaci) ner autobuisn nga Kosova, meqerast jane arrestuar dy persona për kontrabandë droge, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Qeni police nuhiste drogë

Më shumë se 56 kilogramë marihuanë u kapën në pikën kufitare të Horgos midis Serbisë dhe Hungarisë, dhe dy persona nga Kosova u arrestuan për kontrabandë droge. Mesohet se droga e ciola ka orijginen nga SAhqiperia kishte per destinacion Gjermanine.

Policia kufitare e Serbisë gjeti një studim të autobusëve që vepronin në rrugën Prizren-Hamburg në dysheme për të gjetur 52 pako marijuanë, me një peshë totale prej rreth 56.4 kilogramë, tha sot MUP-i serb.

Ndaj shoferëve të autobusëve të dyshuar, inicialet e të cilit A.H. dhe F.H, të dy nga Podujevo, janë ndaluar deri në 48 orë dhe ato do të sillen në Prokurorinë e Lartë Publike në Subotica me një ankesë penale.

Falë qenit të shërbimit Nero, i cili u fut qartë në autobus, duke iu përgjigjur qartë dyshemesë në pjesën e pasme të autobusit, zyrtarët dinin se ku të kërkonin ngarkesat e fshehura.

Shtë interesante që qeni zyrtar i doganës specializohet në zbulimin e produkteve të duhanit, por nuk është e vështirë për të të zbulojë aroma të tjera intensive, siç është era e marijuanës, dhe për këtë arsye është e suksesshme në zbulimin e drogave.

SHPËRNDAJE