Medvegjë, 19 nentor  -“Jemi n’zor nga pushteti lokal dhe autoritet serbe ne Serbi..” thone per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” anëteret e familjes Sahiti nga Medvegja.

Sipas tyre “autoritetet vazhdimisht bejne presione ndaj familjes Sahiti. Kesaj radhe viktime e politikes diskriminuese serbe  eshte bashkeshortja e Fitim Sahitit, nanes se dy femijeve, te ciles i pasivizohet adresa. Paramendoni familja e cila jeton ketu ne Medvegje den baba den, ku bashkeshortja ka lindur ne Medvegje dhe permanent jeton aty…” (?!)

Medvegja therret ne ndihmë Brukselin, Tiranen e Prishtinën

A jane keto presionet te cilat si mbas planifikimeve dhe veprimeve te rradhes qojn deri te poshterimi i keta pak shiptare te cilet rezistojn ketu represaljeve si komb autokton.
A do te shperngulun edhe keta pak shqiptar ne heshtje. Valle, a do te na mallkojne varret e te parve tone.Prej kujt po friksohen shqiptaret. Medvegja ka me mbet ashtu siq po flasim per Toplicen, per Sanxhakun e Nishit..” thone me lot ne sy banoret e Medvegjës për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”

“Bisedat , dialogu, fjale boshe, pa fuqi te perkrahje nuk i ndale proqeset qellimkeqe te Serbeve ndaj shqiptarëve. Paramendoni nanen e femive 4 dhe 2 vjec te ja pasivizon adresen, turp! A ka mbetur vend te bisedohet më me serb apo jo?!.Me vite na torturuan, vuajtem, u burgosem, vdiqem duke e mbrojt vatanin. Familja Sahiti, si duket e vetme po lufton per ta mbrojtur Medvegjen..” thone kreyfamiljari Saiti nga Medvegja.

Po ku eshte ketu Tirana, ku eshte Prishtina qe ne Bruksel, Gjenevë.. ku jane Rama e Thaci e Dacici te cilet gu per guni me Vucicin e Dacicin po hajne e po pijnë ne Bruksle e qendra te ndryshme te Evropës ne emer te dialogut, kurse ne Medvegja, Lugina e Presheves nuk e din fjalen dialog por fjalet: diskriminim, malltretim dhe spastrim etnik si dikur qe perjetuan vëllezertit e tyre ne Kosovë, ne kohen e dikatatorit serbe Miloshevicit!

SHPËRNDAJE