BEOGRAD – Policia serbe ka rrestuar pesë anëtarë të nje gruopi te organizuar kriminal duke ju konfiskuar 47 kilogramë drogë (marihuanë) njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”, duke u referuar burimeve te MUP. Aksioni eshte nderrmaru ne bashkpunim me  Drejtoria e Policisë Kriminale dhe Prokurorinë kunder krimit të organizuar. Tanjug sjelle nje video te ketij operacioni policor.

 

Te arrestuar janë  S.S. (34) nga Bujanoci, A.Ş. (50) dhe D.G. (45) nga Subotica dhe dy policë nga Departamentit i Policisë në Vranjë d. S. (31) dhe S.N. (31) për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer veprën penale të prodhimit të paautorizuar dhe trafikimin e drogave narkotike, tha në një deklaratë të MPB-së.

Ata janë të dyshuar për dhjetorin e kaluar deri në dhjetor të këtij viti, të blera në territorin e Kosovës droge në sasi prej 15 deri në 40 kg, ju janë transportuar në territorin e Suboticës dhe pjesërisht shitur për t’i dhënë fund-përdoruesit, pjesërisht të kontrabanduara dhe në Hungari.

Të dyshuarit S.S., Xh.S. dhe С.Н. u arrestuan gjatë A.Ş. dorëzimit 30 kilogramë marihuanë, një droge ishte fshehur në automjetin “Fiat Multipla”, targa të Bullgarisë, në një bunker qëllim të ndërtuar.

Gjatë hetimit, policia kapi 17 kilogramë marihuanë nga ky grup, një sasi më e vogël e amfetaminëve, më shumë automjete të udhëtarëve dhe një motor, si dhe mijëra euro.

Të dyshuarit janë arrestuar deri në 48 orë, pas së cilës ata do të sjellin në Prokurorinë për Krimin e Organizuar së bashku me një ankesë penale.

SHPËRNDAJE