Se Gjermania eshte treguar afer Kosoves per dite te veshtira e dite feste deshmon edhe urimi i Kancelares gjermane Angela Merkel qe i ka derguar kryeminsitrit shqiptar Ramush Haradinaj e cka ka falenderuar per bashkpunim dhe avancmin e proceseve ne Kosovë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Në kete urim te kancelares gjermane znj.Merkel derguar Kryemistrit Haradinaj nder tjera thuhet: Uroj nga zemra, që ky Vit i Ri, të jetë i lumtur dhe i qetë për Ju.
Le të na sjellë përparim të mëtejmë në promovimin dhe konsolidimin e paqes në botë.” Do theksuar se mediat serbe sa here ka degjuar nje lajm te keq per Kosoven apo Haradinaj e kane botuar, por kete urim te kancelares gjermane nuk e kane publikuar, ndoshta gjitheqka eshte e kuptueshme.
Aucun texte alternatif disponible.

SHPËRNDAJE