Résultat de recherche d'images pour "babai i Komandant Lleshit,"

Terrnoc (Bujanoc) 29 maj -Mu ne kohen kur qindra qytetare te Krahines se Presheves shenuan “Ditët e Komandant Lleshit” sot ne Ternoc te Bujanocit ka ndërruar jetë Haxhi Isen Qazimi, Babai i Komondant Lleshit, Ridvan Qazimit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Babai i heroit Komandt Lleshit Haxhi Hyseni ishte ai i cili e rritie, edjukoi, ne fymne kombëtare,  e shkolloi dhe emesoi me qitë me pushke, e mesoi se se si mbriohet ardheu, shkrun agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Jo vetem komandant lleshi, por edhe babai tioj Haxhi Hysen Qazimi kihsdte kontkate dhe rresèpetk nga autoiret shiptare si ne Tirane ashut edhe në Prishtinë.

I sapo liruar nga Gjykata e Hagës Ramush Haradinaj kishte pranuar në takim Hysen Qazimin (babain e Ridvan Qazimit) dhe Albulena Qazimin (vajzën e Ridvan Qazimit).

Babai i dëshmorit Ridvan Qazimit, Komandant Lleshi, i cili, edhe pse në moshë të thyer, nga Tërnoci i Bujanocit u gjend ne Tübach të Zvicrës 22 maj 2014. Pra kater vitesh ai per gajencin e e lajmeve “Presheva Jonë” tha se ju “diapora shqièpe jeni edhe ushtare edhe amabsadore te Lugines se Preshves, prndaj punoni, rrespektoni vendin ku jetoni dhe kontribuoni si te mundeni vendlidjes, atdheut, per cka u fljua jo vetem djali im Ridvani por edhe 28 luftetëtar tjere shqiptare, sot deshmore tane.”

Me babain e kombnadt Lleshit, Haxhi Isnein u ndame me fjalët “Po me vjen mire se ju ketu ne Zvcer, perednim qenkeni me unik se atje pohste ne Luginene Preshvës. Mirupfashim ne liri dhe me shqiparet e bashkuat..”

Redaksia ne emr te satfit te saj ne Presheve,, Tiranë,  Prishtine, Shkup, Gjeneve, Bruksel dhe Amerike i  shprehim ngushllime familjes dhe dashamireve te familjes Qaztimi nga Terrnoca e Bujanocit.

 

 

SHPËRNDAJE