izrallssKëto janë fotot që tregojnë jetën luksoze të biznesmeni rus që u arrestua javën e kaluar pasi dyshohet për trafikim organesh njerëzore. Boris Volfman është 32-vjeçari i arrestuar në Turqi (“Interpol: Boris Volfman, the Israeli, who is wanted by the Interpol, was arrested at the Atatürk Airport in Istanbul”)  si i dyshuari kryesor i një grupi që trafikonin organe të refugjatëve sirianë, për t’i shitur më pas te klientët e pasur.

izrassSipas “Daily Mail”, ai është përballur më herët me organet e drejtësisë në Shqipëri, pasi akuzohet si anëtar i një bande trafiku që përfshihen nga Kosta Rika në Kosovë.

Sipas burimeve, emri i biznesmenit është përfshirë në një veprimtari të paligjshme në një klinikë private në Prishtinë, klinikë e specializuar për transplanto. Në media kanë qarkulluar disa foto të tij dhe bashkëshortes ukrainase, Yuli Guralnik në të cilat shfaqët jeta luksoze që bëjnë.

 

‘Boris Walker,’ wanted by Interpol, was arrested in Turkey after landing from Bangkok. He was targeting Syrian refugees in Turkey

A Turkish court early Saturday ordered the extradition of a suspected Israeli organ trafficker who is wanted by Interpol, Turkish media reported.

Boris Volfman was stopped at Istanbul’s Ataturk airport on Friday after flying in from Bangkok on suspicions of organ trafficking and fraud, the Dogan news agency reported.

Early on Saturday, the court formalised Volfman’s arrest and ordered his extradition to Israel after a 40-day arrest period, media reports said, describing him as the head of the trafficking ring.

orggdd

izrealalasizrraizreass

SHPËRNDAJE