Preshevë, 1 mars   -“Policia franceze ka arrestuar kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ne Bazel te Zvcres. Ai nuk arrestohet nga policia zvicerane, por  nga ajo franceze, në gjysmën e aeroportit që i takon atyre.  Ai është arrestuar në bazë të një urdhër arresti lokal të lëshuar nga Serbia..” ishte ky lajmi me i keq per Kosoven qe u plasua ne ket vit. Kjo ndohi ne kohen kur lideir i Ramush hardainaj kishte amrerru fetse per te marrur pjes ene ceremonin persidnetical te SHBA-e z.Donald Trump zgjedhje e te cilit nuk ishte mirpirtur jo vetemnga disa fracneze por edhe ne Kosove nga disa, sidomoa nga ata qe bjene e ckas bejne per te marrur nje foto me te, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Ndryshe pas arrestimit portalet kosovare dolen me tituj se “Thaci me sherbimin sekret francez (DSGE) dhe serb (BIA) arreston mysafirin e presidentit amerikan Haradinaj?..” Keto dyshime i kishte hedhur edhe nje  ish agjent i SHIK-ut duke akuzar drjtpersedrejti  Hashim Thaçin te involvuar ne këtë aferë me arrestimin dhe brugosjene  Haradinajt ne Colmare te Francës.

Mbajtja për afro dy muaj e Ramush Haradinajt në Francë, ishte tallje me standardet e drejtësisë ndërkombëtare dhe shkelje flagrante e të drejtave të një individi

Per fund do theksuar se gjate këtyre dy muajve te izolimit te liderit Ramush Haradinajt në Francë shqiptaret e zhgenjyer me arrestiumin dhe izolimin  e  Haradiunajt ne Francë  u organizuar rreth 100 protesta në Kosove, Shqiperi, Maqedoni dhe perendim ku u kërkua njezirt kthimi i Ramush Hardainajt ne Kosovë. Njëkohesiht gjate ketyre dy muajve te fundit pat mbi 200 deklarata te personaliteteve vendore dhe nderkombëtare per lirmin e tij.

Jo vetëme kaq, pe rishj-kyrtemnsitreit koosvar Haradinaj pati reagiume dhe  fole me t emadhe  edhe ne insitcionet nderkombëatre ne bote si ne Bruksel, Gjenevë, Hagë, Uashington dhe KS te OKB-së New York.

 

Gjykata nderkombëtare e Hagës per Haradinajn

Po bëhet pothuajse dy muaj që nga arrestimi i kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në Francë si pasojë e një fletarresti të bërë nga Serbia. Deri tash pos disa deklaratave “n’hava” me  këtë rast nuk është marrë apo protestuar nga askush seriozisht nga shteti i te cilit i takon Haradinaj, përveç partisë së tij, OVL dhe popullatës shqiptare brenda dhe jashtë Kosovës. Themi kështu sepse autoritet franceze kanë deklaruar se deri tash nuk kanë marrë ndonjë kërkesë zyrtare nga Prishtina për lirimin e tij.

“Haradinaj më parë në Hagë se në Serbi. Serbia pret prej autoriteteve franceze që Ramush Haradinaj të ekstradohet në Serbi, thotë për Deutsche Wellen, prokurori i gjykatës serbe për krime lufte, Milan Petrovic.

Mediat serbe, madje edhe disa portale në Kosovë kanë shkruar se “Haradinaj paska dy zgjidhje: Beogradin ose Hagën”.  Sa i përket kësaj të fundit agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ka siguruar nga dy gjykatat ndërkombëtare (ICTY dhe specialja për Kosovën) se Ramush Haradinaj nuk ka lidhje me to dhe se ai vendin nuk e ka në Hagë por në Kosovë.

“Haradinaj u ndalua në Francë për akuzat që Haga e shpalli të pafajshëm”, ka thënë avokati i liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj i cili  është shumë i brengosur për ndalimin e Haradinaj në Francë.

Liliana Pitesa, zyrtare në kabinetin e kryeprokurorit të ICTY në Hagë ka deklaruar se “Haga e ka kryer punën  me ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. Ai është i lirë. Për këtë ai ka dëshmuar dy herë në Hagë. Fundja ashtu-kështu për Haradinaj s’ka vend ne Hagë, sepse kjo gjykatë e ka vetëm emrin dhe hijen.

Ngjashëm ka deklaruar sot edhe Avis Benes nga Gjykata speciale për Kosovën. “Tribunali special nuk ka lidhje me arrestimin e Ramush Haradinajt ne Francë, ndryshe ai do te arrestohej në Kosove dhe jo atje. Prandaj kjo afere s’ka gjëe të bëjë me specialen”, ka pohuar Benes zëdhënëse e Gjykatës speciales për Kosovën në Hagë.

 

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës e cila u gjend ne krye te TPI-së për krime në ish-Jugosllavinë për gati një decenie rresht, pas disa vitesh paraqitet serish në një intervistë te fundit per gajencine e lajemeve “Presheva Jonë”  duke folur për rolin e ICTY e cila sivjet mbyll dyert e veta ne Hagë ka folur edhe për arrestimin dhe izolimin e ish-kryeministrit kosovar Ramush Haradinajt në Francë, siaps se ciles, ai nje gje te tille nuk e meriton.

 

Kush qëndron  pas arrestimit dhe izolimit te Haradinaj ne Francë

Se çfarë mendon për arrestimin dhe izolimin e liderit të AAK-së Ramush Haradinaj ne Francë në vazhdim znj.Del Ponte në këtë bisedë  është përgjigjur se “ish-kryeministrit kosovar Haradinaj mendoj se nuk e meriton të malltrrtohet në Francë i cili dy herë ka hyrë dhe ka dalur i pastër nga dyert e Hagës . Me duket e pakuptueshme arrestimi dhe mbajtja e tij në Francë nga autoritetet e atjeshme, sipas një fletearresti nga Serbia. Se çfarë është duke u zier pas kësaj, nuk di çfarë t’ju them, se a është fjala për akuza të mëparshme për të cilat ai është përgjigjur dy herë, apo për ndonjë akuzë te fundit. Sa i përket te fundit, duket se që kur Haradinaj doli i lirë për të dytën herë nga Haga deri tash në rajon me sa di unë s’ka pasur luftë?!..Veç n ‘paq shku ai n ‘Serbi me pas ba diçka nja të zezë, që ne nuk e dimë. Nëse dikush shpreh dilema se Haradinaj do te dërgohet ne Beograd apo Hagë, për këtë të fundit unë po ju heq, se Haga s ka çfarë te bëje më me të. Ashtu kështu Haga edhe pak muaj e mbyll dyert e veta. Çka po ndodhë vërtetë me Ramush Haradinaj mund të dijë vetëm Beogradi, Parisi apo edhe Prishtina, nëse nuk është far biznesi apo lojë politike..”

Atëherë nëse s’paska të bëjë rasti i Haradinajt me Hagën atëherë pse u arrestua dhe mbahet i izoluar në Francë? Kësaj pyetje dy zyrtarët e Hagës  janë përgjigjur se “ish-kryeministri i Kosovës se ka vendin tek ne. Beogradi-Parisi-Prishtina mund ta dinë pse mbahet Haradinaj në Francë..” Derisa Interpol, ne Lion kane pohuar se nuk kanë kërkuar arrestimin e Haradinajt apo nëse dy gjykata ndërkombëtare në Hagë e mohojnë një gjë të tillë, atëherë pak a shumë mund të dihet se prej nga e ka këtë “dhuratë” Haradinaj i cili u arrestua menjëherë pas ftesës se presidentit amerikan Trump për të marrë pjesë në ceremoninë presidenciale dhe pas deklaratave të kabineti të tij pro ushtrisë së Kosovës

 

KRONOLOGJI PER RAMUSH HARDINAJ NE FRANCE NGA ARRESTIMI DERI TEK IZOLIMI DHE LIRIMI


-4 Janar 2017: 
Arrestohet në Francë Ramush Haradinaj

-5 janar 2017: Haradinaj del sot para Gjykatës në Francë

-7 janar 2017: proteste e pare në Francë për lirimin e Ramush Haradinajt

-12 janar 2017:  Francë, lirohet me kusht Ramush Haradinaj.

-1 shkur 2017: Haradinaj del para Gjykatës në Francë

-09 shkurt 2017: Ramush Haradinaj del para gjykatës në Colmare, në Francë Gjykata në

-10 shkurt 2017: Francë shtyn vendimin për kreun e AAK-së Ramush Haradinaj

-14 janar 2017: Huliganët serbë përdhosin bustin e Skënderbeut në Gjenevë dhe sulmojnë Haradinajn

-14 janar 2017:  -Protesta për Haradinaj në Gjenevë, bashkon shqiptarët e diasporës

-2 mars 2017:  Lideri i Kosoves Haradinaj fiton lirinë, kthehet ne Prishtinë  duke dalur nga izolimi francez

 

 

 

 

SHPËRNDAJE