tifozizizTifozi i parë, i cili ka përshëndetur lojtarët e kombëtares, teksa largoheshin nga hoteli ku qëndruan në Perros-Guirec të Francës gjatë pjesëmarrjes së tyre në “Euro 2016”, është 87-vjeçari Georges Giamberini. kane shkruar gazetat e Parisit, transmton agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”

 

Për 15 dite, meson 15 fjale shqip tifozi francez  pas pine kafe per dy jave rrwsht me djelmoshat e kombëtares

tiffGeorges Giamberini bashke me gruan tij per dy jave u konvertuan” ne shqiptar dhe u bene  tifoze te medhenj  amator te futbollit dhe kombëtares shqiptare nga Tiarana.. Që nga 6 qershor, plaku Giamberini  kishte hapur dyert e tij për  futbollistet shqiptar te cilet pinin kafe bashkarisht here tek ai e here ne hotel. Bile ai kishte thëne se vetem “jeni te mirseardhur ne shtëpine time sikur ne të juajën, vetem autobusin kuqezi s mud ta fus mbrenda se “pak qenka i madh” ndryshe dyert jane te hapur per shqiptaret!..”

 

Ja si reagoi 87-vjeçari italian kur u largua Shqipëria nga Franca

Giamberini, një fans i futbollit, ka mbështetur kombëtaren shqiptare në këtë evropian, madje ka ndjekur edhe stërvitjet e tyre. Shtëpia e tij është pranë hotelit “L’Agapa”, ku qëndroi kombëtarja Kuq e Zi. 87-vjeçari ka marrë një autograf nga mbrojtësi i kombëtares Mërgim Mavraj, si dhe ka bërë “selfie” me futbollistët Kuq e Zi.

Plaku fracnze me origjine italiane, per dy jave rresht rresht, siq thoshte ju kishte bëre rruga para shtëpise dhe koka e tij kuqezi. Ai me kënaqesi ka pranur nje bluze te kombërtares nga Mergim Mavraj per të cilin flet fjale te mira sikur edhe per djelmoshat tjere të ekipit te kombëtares sonb.  “Ndihem shume i gezuar qe para rastin te njiheme te shoqerohem me ekrte djelmosha te sjeklqyeshemm. Jashtzakonisht ndihem i kenaqur  se kam pore kafe dhe kam bere foto selife me Lorik Canne dhe Edvin Muratin.” ka then palku 87 vejcra pe rmediat fracneze,  transmton agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”.

 

 

Gimberini, tashme nuk eshte vetem tifoze i kuqezinjve por edhe mik i hsiptareve i cili tashme e flet shipen si “bilibil” ama jo krejt, por  siq thote ai, “per 15 dite kam mesuar 15 fjale shqip, pasi pime kafe per dy jave rresht me djelmoshat e sjeklqyeshem shqiptar nga Tirana..”

 

Ekipi i kombëtares nga Shqipëria i cili dje u nda nga ta, pasi u kthyen ne vendlindje në Tiranë cka tifozi francez u nda me përqafime dhe  plote emocione me futbolliste shqiptar

 

SHPËRNDAJE