qiprr

Qipro, 24 qershor  -Biznesmeni grek Phanos Kalopsidiotis (51) me rpfesion polic dhe gruaja e tij janë vrarë gjatë një shkëmbim zjarri natën e së enjtes në një restorant të Qipros. Sipas policise autori i vrasje qe gjendet ne arati eshte  nje shqiptar (41). Kurse mediat qipriote flasin se “shqiptari ne Qipro gjendej me mision, ishte i angazhuar me pagesë te bëje vrasje”  (“Από την Αλβανία ο νεκρός πληρωμένος φονιάς της Αγίας Νάπας “),  transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Sipas z Angelides rreth 10.10mm natën e enjte, llambë të Kalopsidiotis, 51 vjeç, Rreshter Elias Hatziefthimiou nje polici 46 vjet dhe gruaja e tij e ndejra Hatziefthimiou (39 vjeç) së bashku me dy fëmijët e tyre të vegjël ata ishin në një restorant në

Kalopsidiotis së bashku me katër persona të tjerë, oficeri Elias Hadjiefthimiou, 46 vjeç, gruaja e tij Skevi, 39 vjeç dhe dy fëmijët e tyre ishin ulur në tryezë kur tre persona të armatosur hynë me forcë në restorant rreth 22:10 dhe hapën zjarr me pistoleta dhe armë automatike ne dretjim te tyre. Tre nga truprojat e biznesmenit Kalopsidiotis ishin duke darkuar në një tavolinë tjeter aty afer. Fëmijët e çiftit, 13 dhe 14, për fat të mirë shpëtuan pa lëndime.

Vrasja ndodhi në Ayia Napa te Qipros,  viktimë jasne biznesmeni Phanos Kalopsidiotis, një anëtar i Forcës se sigurise  dhe gruaja e tij bashke me një të huaj.

 

Duke folur në pasdite, zëdhënësi i Andreas Angelides të Policisë tha se kushtet janë shqyrtuar në të cilat krimi është kryer për t’iu përgjigjur pyetjeve që lindin. Kjo është një çështje serioze që ne të shqyrtojë çdo vëmendje dhe seriozitet shtuar.

 

Sipas zëdhënësit të Policisë, sondazhet dhe testet janë duke vazhduar me një ritëm të qëndrueshëm, dhe deri më tani nuk ka pasur asnjë arrestim të ndonjë personi. Ai tha se përpjekjet e policisë për të luftuar hedtimet e krimit të  organizuar janë duke vazhduar.

SHPËRNDAJE