Bujanoc, 5 maj  -(E plotesuar) Goran Petroviq (24), i cili në natën e enjte në rrugën Bujanoc – Gjilan, në afërsi të fshatit Lluçan vrau gruan e tij Jovan Petrovic (21), Vjehrra e Dusica Ivanovic (42) dhe duke plagosur vajzën vit e gjysmë KP është ende i lirë dhe duke u kërkuar, Kosovë dhe policia serbe. Siç e kemi gjetur, ai u përpoq për të hyrë në zonën e Serbisë qendrore në territorin e Kosovës, dhe të enjten në mbrëmje ai u zhduk pa gjurmë.

 

 Serbët nxjerrin armët. Tragjedi ne Llocan, rrugës Gjilan-Bujanoc

Në rrugën Gjilan-Bujanoc, pikrisht  në afërsi të fshatit shqiptar Lluçan mbreme rreth orës 18 ka pasur nodhur nje  tragjedi e paparë mes nje  familje, në të cilin Goran Petroviq (24) nga Pasjan kryer një vrasje të dyfishtë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Ngjarja ndodhi n’midis rruges, kur serbët  nxorrën  armet, ku njeri nga ta duke vrare gy gra, njera nga to bashkeoshrtja e tij.  Në një shkëmbim zjarri mes serbëve është plagosur rende edhe vajza e tyre të vogël. Policia e Kosoves paar pak je qasti ka njoftoi  sot kla lesuar nje urdhër arresti për serbin Petrovic.

“I dyshuafr G.P akuzohet per krime, Krimineli është në arrati dhe të ndjekë anëtarët e kërkimit intensiv tge polcise”, ka njftura PK ne Gjilan.

Siç e kemi gjetur familja ishte veshur ishte duke udhëtuar me makinë nga Nishi të Ranillugut. Edhe pse ende nuk e di motivet dhe arsyet orgjines se  përgjakshme, vrasja e dyfishtë u parapri ndoshta nga një debat të ndezur dhe argumentit mes vrasësve dhe viktimave.

Ndyrshe edhe pli serbe eshte anagzhuar ne tke afre. mesohet se anëtarët e Ministrisë së Brendshme në Vranjë e mori vendimin për paraburgim S.Ç. (26) për shkak të dyshimit të bazuar se ishte i shqeruar me vrasesin Goran Petrovic.

S. C. akuzohet dyshuari i parë çuan në vendin e ngjarjes, dhe pastaj me urdhër të tij ndaloi makinën në të cilën ka pasur gra dhe fëmijë.

Goran Petroviq ishte i njohur më parë për policinë e Kosovës, sepse ajo ishte e përfshirë në dy plaçkitje të armatosur në fshatin serb Shillovë afër Gjilanit. Serbi nga Pasjani me shokun e tij më 15 dhjetor 2015 solli shkëmbimit Plaçkitje e armatosur valutor dhe stacionin e popmpës “Puls” në fshatin Shillovë dhe pastaj ata marrin pre nga 23,000 euro!

SHPËRNDAJE