Preshevë, 9 mars -Ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç tha se, duke marrë parasysh përvojën e tyre, beson se një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare dhe shqiptarëve të Kosovës qëndrojnë president Vuçiq – nuk duan të bëjnë kompromis, vetëm njohje. Nuk ka shantazhë që mund ta detyrojë Serbinë të njohë një Kosovë të pavarur, tha Dacic, gjate nje viztie ne RTS, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç beson se Prishtina dhe bashkësia ndërkombëtare duhet të deklarojnë nëse ka apo jo një marrëveshje në Bruksel.

“Catherine Ashton, Hashim Thaçi dhe unë nënshkruam këtë marrëveshje, dhe unë nuk do të kisha asnjë udhëzim mbi Komunitetin e Komunave Serbe (KKS). Për këtë arsye, Serbia ka bërë një numër koncesionesh, duke përfshirë integrimin e serbëve në institucionet e Kosovës. Është e papranueshme që ne vazhdojmë të diskutojmë nëse dikush do të zbatojë marrëveshjen “, tha Daçiq per RTS.

Duke komentuar deklaratën nga shefi i kabinetit të kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi, Bekim Colakua, i cili tha se Rumania duhet së pari të njohin shpallur në mënyrë të njëanshme pavarësinë e Kosovës para se të përfshirë në mënyrë aktive në zgjidhjen e këtij problemi, Daçiq ka thënë se është “paturpësi e vështirë”.

“Nuk e di nëse ata e kuptojnë se janë budallenj nëse mendojnë se dikush do ta detyrojë Vuçiqin pa kompromis për të njohur Kosovën”, tha Dacic.

Ai shpjegoi se Presidenti Vuçiç dëshiron të zgjidhë çështjen e Kosovës për të ardhmen, por se është një besim naiv dhe i gabuar se ai do ta bëjë këtë pa një marrëveshje dhe kompromis të mëtejshëm.

“Unë mbaj duke u thënë Vuçiç, sepse unë shoh se është shqetësuese që duke bërë presion që Serbia të normalizojë marrëdhëniet me Prishtinën, në mënyrë që të ketë një rrugë evropiane, jo në Prishtinë, tha se ata bëjnë përpjekje drejt normalizimit. Duke pasur parasysh përvojën, unë jam i sigurt dhe paralajmëroj Vucic se ai po gënjen atë gjatë gjithë kohës. Ata nuk do të bëjnë kompromis dhe do të kërkojnë njohje, ” tha Dacic.

Kreu i diplomacisë serbe tha se kishte frikë se do të vendoste letër vetëm në Beograd, në të cilën ai nuk do të shkruante asgjë përveçse Serbia e njeh pavarësinë e Kosovës.

“Për sa i përket meje, Serbia kurrë nuk do ta pranojë Kosovën, përpjekje të tilla po gjuajnë nga armë të ndryshme, nuk ka shantazh që mund ta detyrojë Serbinë të njohë Kosovën”, tha ministri.

Ai thekson se çështja e Kosovës nuk është zgjidhur, siç dëshmohet nga fakti se Vucica po bën thirrje për bisedime, edhe nëse në fakt, një duzinë vende tërheqin njohjen e Kosovës.

“Ne duam një kompromis dhe nëse nuk ka kompromis, ne do të jemi më të shqetësuar “, tha ne fund Daçiq.

SHPËRNDAJE