Zürich, 2 qershor -Hoxha i njohur ne tokat shqiptare prof. Elvis Naçi sot në Swiss Arena në Cyrih te Zvicrës ne fund te Ramazanit, mbajti një tubim te madh, ku arriti te tubopj shiptare me shnuem se se nje lider poltik shqiptar. Për tri orë rresht ai arrit te tuboj mbi 5000 shqiptare te shoqeruar me 5 mije flamuj kuqezi, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Hoxha i njohur shqiptar prof. Elvis Naci e mbush sallen Swiss Arena e Zurichut me flamuj percolli mesazhe paqeje te Allahut (xh.h.) dhe Kur’anit!

“Të bëhemi bashke ne emër te Zotit ne Ramazanin e begate, 5000 flamuj për dashuri të Shqiptarisë…”  me keto fjale te hoxhes Elvis Naci sot ka nisur tubimi madheshtor në Swiss Arena në Cyrih te Zvicrës ku u Madhërua Krijuesi i Gjithësisë. Ne kete tubim te madh Elvis Naci ishte i shoqeruar nga aktore, kengetare e recitues te Kur’ainit si Sidrit Bejlerit, Mirush Kabashi, Dritan Borici, Sabaatin Nuhiju etj..

“Shqiptarët për shqiptarët” dhe ” NJE FLAMUR – NJE DUA” per institucionet tona qe t’i kthehen qytetareve, te punojne ne favor te paqes, jetimeve, skamnoreve, femijeve te deshmoreve dhe popullit tone, se nuk ka vatan pa iman!. Pra, kjo ishte motoja dhe qëllimi i vizites katerditeshe ne Zvicer, pas Gjenevës, sot ne Zurich te hoxhës se njohur prof. Elvis Naçi i cili po qendron në këte vend që nga nata e Madhe e Kadrit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Elvis Naci njihet si një imam dhe dijetare me nje reputacion te madh dhe shumë human nder shqiptarët truneun e ka nisur ne mesin e shqiptareve Gjenevë ku mblodhi qindra shqiptare ne xhaminë “Dituria” i  pritur nga imami i xhamise prof.Rijad Aliu. Imasm Naci si ne Gjencve ashut edhe ne Zuirch përcilli mesazhe te paqes deh tolrances ashtu si na ka mesuar i Madhi yne Allah dhe liobri it ij amdheshtor Kurani per te dashur njeri tjetetrin, per t’u siolidarizuar me njeri-tjetrin, per te rrespktuar fqiun, pamvaresisht se i ciles fe apo ngjyre eshte..

Nen percjellje te agjencise se lajmeve «Presheva Jone» sot ne ortet e pasdites ne Swiss Arena kloten Zurich u mbajt Ligjerate per Ramazanin dhe permendje e te Madhit Zot ne programin e Ramazanit.

Në vazhdim prof.Elvis Naci duke folur për tolerancën ndërfetare, imami nga Tirana para miejra pajesëmarrësve në Sewissi Arena, tha se shqiptarët ketë cështje nuk e kanë problem e as kompleks, duke përkujtuar të pranishmit se shqiptarët janë një popull pacifist dhe shembull i tolerancës fetare jo vetëm këtu në Zvcër por edhe në Ballkan dhe Evropë, citon agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ku fjalimi i hoxhë Nacit u percollen me duartrokitje te gjata frentike nga mijera pjesemarres.

Ne mesin e e 5000 mije pjesmëarres, imam Elvis Nacin e degjuan dhe i duartrokiten edhe shume shqiptare katolik dhe zviceran qe mbnin n’dore flamurin kuqezi

L’image contient peut-être : 2 personnes, personnes deboutMe anë të emisionit ‘Shqiptarët për shqiptarët’ imam Elvis Naci  ka ndihmuar shumë familjeve që kanë nevojë jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Kosovë e Maqedoni deri ne Preshevë. Për keto kotribute Elvis Naci eshte mirënjohes për rolin dhe mundin e diaspores shqiptare i cili falenderoi mergimtaret ne Zvicer gjate qendrimit te tij ne Gjenevë  dhe Zurich.

Ne Zurich Elvis Naci sot para mijera pjesemarresve ka folur edhe per kontributin  dhe misionin e diaspores shqiptare i cili ka vlersuar lart rolin e tyre ne vendlindje. “Shqiparte, diasporfa jonë sot ketu ne Zuirch, ketu ne Zvicer pash se jane te integruar mire për te cilet nga zviceranet dogjova fjale te mira se jane punëtor, te vyeshëm bëjnë pune me hallall, ndihmojne ndertojnë Zvicren, rrespektojne ligjet ku jetojne dhe veprojne, madje ata jane edhe shembuj per komunitete tjera. Ata kane ndihmuar dhe po ndihmojne familjet dhe vendlindjen nga koha e okupit te Kosoves deri ne në pamavresi dhe tash ne liri duke nderuar, lagjen, fshatin dhe qytetine tyre, duke ndertuar vendin tone..”

Me nje fjale, sipas imamit nga Tiarana “ne jemi krenar me mergimtaret tane te cilet me mallë, me munde te amdhe e  djerse po fitojnë, ata na kane deshmuar se jane ambasador te vendit dhe kombit tonë..” Ne kete tubim prej tre oresh me nje program te pasur fetar e kulturor, muarën pjese edhe shume shqiptare katolikë dhe zviceranë.

SHPËRNDAJE