Medvegjë (Llapashticë) 20 shkurt -Ashtu siq kishim paralajmëruar sot në mesdite ju janë bërë homazhe te varrezat e Llapashtices – Një vit pas vdekjes, u përkutjua me mall dhe rrespekt te madh të shokut, kolegut tonë Lulzim Sahiti- LULI. Lulzim Sahiti- LULI

Ska fjalë ta përshkruan mallin dhe mungesën e LULIT. Eshte sot kjo dite pikellime qe edhe retë e zeza mbuluan fshatin Llapashticë per humbjen e LUANIT të Medvegjës. I lehtë te qoftë toka e bekuar e Kosovës Lindore biri i kombit tone, i Medvegjës Lulzim Sahiti,,,   thane folesit me lote ne sy para permedores se heroit tone nga Medvegja, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Ne homazhe muaren pjesë familjare, miqe, shoke dhe inelektuale e personalitete nga jeta politike nga Medevegjsal Lugina, Kosova e diaspora si si: Florim Sahiti, Leme Xhema etj…

 

Dita dhe kur u ngrit permendorja per ty i dashuri ynë…

Se kuptuam si iki ky vit pa ty o I shtrenjeti jone … Na duket si dje ,kur te gjithe ishim te mbledhur me nje vend ,me nje sofer ,aty ku filluan bisedat e medha deri oret e vona ,shaka te ndryshme ,Babi shum na mungon koha ,momentet me ty …
Do te donim qe per nje qast te vetem te na shikosh serisht ashtu perballe nesh duke na buzeqeshur …si dikur!


Mundohemi te jemi te forte edhe pse zemrat tona jane te coptuara ,bosh…
Ende e kemi perpara imazhin tende ,buzeqeshjen,zerin qe ishte melodi me e mire e zemres tone .
Çdo dite ne jeten tone vie me nje zbehje ,çdo buzeqeshje e jone ka nje ngrirje ,pavarsisht asaj qe ndodh diqka e bukur me jeten tone ka nje munges te madhe ,je ti heroi yne…

Kujtimi,dhimbja ,malli nga mungesa jote nuk shuhet kurr…
Ato jane thell ne zemrat tona ,s’bashku me dashurin e pafund qe kemi per ty Babi…

Te kujtone me Malle gjithmone familja jote Heroi yne..!

SHPËRNDAJE