Gjenevë, 1 korrik  -Shqiptari me origjine nga Kososva Valon Behrami (33 vj, i gjate 184cm) do te nenshkruaj kapitullin e ndeshjes të së martes së ardhshme ne  St.Petersburg kunder Suedise me 3 krroik 2018 ne ora 16:00, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra te cilin emeriom e ka cilesuar si hosiorike per botërorin.

Kosvari Valon Behrami lojtari i Udinese do të jetë kapiten i ekipit kombëtar për të zëvendësuar Stephan Lichsteiner, i pezulluar pasi mori një kartë të verdhë të dytë në fazën e grupeve kundër Kosta Rikës.

“Unë jam edhe më krenar që vishja këtë triko” tha Behrami ne Ticino të premten. Mesfushori mbrojtës i Udinesos kishte impresionuar kundër Brazilit me aktivitetin e tij të madh kundër Neymar në veçanti.

Granit Xhaka, bartës i armbandës në detyrë në një ndeshje miqësore kundër Panamasë në fund të marsit, ishte gjithashtu një kandidat për postin e kapitenit.

Agjencia e lajmeve “Presheva jonë” kujton se Valon Behrami (33) erdhi me familjen e tij nga Mitrovica në Stabio në moshën katër vjeçare. Në Tessin ai filloi karrierën e tij si futbollist, ku nga 2002 deri 2003 luante për FC Lugano.

Pas u paraqit 78 herë për klubin përfaqësuesi i kombëtares helvete odisenë në klube europiane e filloi në: Genoa, Verona, Lazio, Roma, West Ham, Fiorentina, Napoli, Hamburger SV, Watford, Udinese. Për më tepër Valon Behrami është bërë futbollisti i parë zviceran që merr pjesë në katër kampionate botërore.

Kombëtarja e Zvicrës që po merr pjesë në kampionatin botëror të futbollit Rusia 2018, mbrëmë arriti të ndalë Brazilin e talenteve të mëdhenj me rezultat 1 me 1, dhe më meritori llogaritet Valon Behrami, shqiptar me origjinë nga Mitrovica e Kosovës

Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka(kapiten)  Valon Behrami dhe Blerim Xhemaili janë shqiptarët që po mbrojnë ngjyrat e Zvicrës dhe krenarine shqiptar në Rusi.

Résultat de recherche d'images pour "xhaka shaqiri"

SHPËRNDAJE