Bernë, 5 janar -“Midis Kosovës dhe Serbisë, spektri i një shkëmbimi territoresh (“Entre Kosovo et Serbie, le spectre d’un échange de territoires“) eshte ky titulli i reportazhit te sotëm te gazetes se njohur zvicerane “Le Tamps” ku bene fjalë për themelimin e ushtrise se”Kosovës dhe taksen prej 100% vene Serbise nga ana e kryeminstrit Ramush Haradinaj, për Luginen e Preshevës  si dhe per dialogun e brisht të Brukselit, ku parashef projektin e Hashim Thacit dhe Aleksader Vucicit për “shkembimin e territoreve” cka analiste dhe qytetare te Kosoves jane skeptik rreth kesaj ideje qe ka shkaktuar sa panik po aq edhe reagime dhe debat ne opinon.

“Le Temps”: Plani sekret për “shkembimin” e territoreve mes Thacit-Vucicit plote dilema. Ne Prishtine flasin se pas kesaj ideje qendron Rusia

“Thaci, planin me Vucicin për “shkembimin” e territoreve, kupt mes Veritu ter Kosovës dhe Lujgines se Preshevës e mban top sekret para popullit kosovar shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra duke ju referuar një shkrimi botuar sot ne gazeteën zvicereane “Le Temps”

“Rusët janë me iniciativë të kësaj ideje,” tha ish-gazetari Halil Matoshi, këshilltar i Kryeministrit, Ramush Haradinaj. (“«Les Russes sont à l’initiative de cette idée», assure de son côté l’ancien journaliste Halil Matoshi, conseiller du premier ministre, Ramush Haradinaj.“) ka cituar gazeta zvicerane “Le Temps” keshilltarin e kryeministrit kosovar, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

SHPËRNDAJE