Opozita në Prishtinë pretendon se Kadri Veseli dhe një deputet i partisë së tij janë në listën e pagave të shërbimit të inteligjencës serbe, shkruajn sot gazetat serbe te Beogradit, transmeton agjencia e lajmeve “Pèresheva Jonë”

 

Fillimsht gazeta serbe “Poltika” ka shrkuar se “Duke kujtuar kohën kur Aleksandar Rankoviq më shumë se gjysmë shekulli në mënyrë të vendosur nga provinca, shqiptarët e Kosovës kanë akuzuar shërbimet serbe të sigurisë në skandalin me fotografi falsifikuar e përdhunimit të dyshuar sistematik të grave shqiptare etnikë gjatë luftës së fundit. Opozita pretendon se Kadri Veseli dhe Letrat dhe Partia e tij Demokratike e Kosovës (PDK), Flora Brovina në listën e pagave të BIA-s, dhe se firma shërbimi i inteligjencës serbe bashkëpunon Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK).”

Résultat de recherche d'images pour "flora brovina KADRI VESELI"Kur nuk ka serbë si politikë të kapur, partitë politike të Kosovës nuk zgjedhin fonde në luftën për votuesit. Pas paragrafit të vetme për “gjenocid” në Kosovë, Serbi, i cili u miratua të premten, dje partitë politike shqiptare u përleshën ashpër për krijimin e një gjykate ndërkombëtare kundër Serbisë në lidhje me këtë çështje. Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Adem Salihu konsideron se “sherbimet sektrete serbe jane të përfshirë në skandalin me foto të falsifikuara që u hoq nga faqja pornografi.”

“Qëllimi ishte të kompromentoje faktet rreth krimeve serbe mbi dhjetëra mijëra gra shqiptare. Ekziston mundësia që përveç Brovina dhe Veselija të përfshihen edhe në zyrtarë të tjerë të PDK dhe SHIK, ” ka theën Salihaj për Bota Sot. Ai thekson se Hashim Thaçi dhe i gjithë krye i PDK-së janë të lidhur me Serbinë, siç thonë ata, çdo ditë, aktivitetet e tyre anti-shqiptare po dëshmohen gjithnjë e më shumë…” kane shkruar gazeta serbe, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Udhëheqësi i LDK-së Avdulah Hoti u bashkua me sulmet ndaj Veselia, duke e akuzuar atë për të qenë “përgjegjës për sundimin e bandave kriminale”. Ai thotë se për arsye politike askush nuk mund të keqpërdorin viktimat e luftës dhe se i kënaqur si kreu i koalicionit qeverisës PAN, në fjalën e tij “Kohët e fundit u përpoq për të minimizuar dëmin që ai dhe letrat e tij, si dhe partia e tij, duke shkaktuar qëllimin për të cilin ata punuan për më shumë se dy dekada, për të treguar dhe provuar në botën demokratike të krimit serb “.

Udhëheqësi i Vetëvendosjes Albin Kurti akuzoi Veselija se po përpiqet të devijojë vëmendjen e publikut nga Gjykata Speciale në gjykatën ndërkombëtare për Serbinë. “Ai nuk kujdeset për Tribunalin që na mungon, por ai i veçantë që është suficiti ynë. Pra, nuk ka për qëllim të sjellë drejtësinë për viktimat dhe dënim për kriminelët serbë tona, për shkak se ai kishte 20 vjet për të bërë këtë”Foto: EPA/Valdrin Xhemaj

 

SHPËRNDAJE