Edi Rama pas kthimit nga Gjeneva, ne Ohër pyeti kush e gjeti ket emer «Mini Schengen, qe mua nuk me konvenon»?  E kujtojme Edin, se autor eshte Nefail Maliqi, gazetar ndekrombëtar ne Gjeneve i cili ishte i vetmi  gazetar shqiptar qe ndoqi perseafërmi Formumin Boteror Ekonomik, shrkua  agencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Rama dhe Vucic në Gjenevë diten e enjete dhe te premte te cilet kishin folur edhe për Preshevën ku mblodhi 26 krerë shtetesh, drejtues qeverie nga Evropa Jug-Lindore dhe partnerë të rëndësishëm sot për të diskutuar rrugën përpara për forcimin e rritjes ekonomike dhe stabilitetin në rajon, ka raportuar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Gjeneva.

“Mini Schengeni” i Ballkanit u gatua mes Rames dhe Vucicit në Gjenevë

“Rama dhe Vucic mbrëmë në Gjenevë folën për Preshevën dhe e gatuan të ashtuquajturin”, nes eju kujhtohet  ky titull, ishte raporti i pare nga Gjeneva, drejtpersedrejti nga Samitit Boptror Ekonomik qe e botua në mediat shqiptare, duke ju referuar agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”.

Takimi i pare te treshes Rama-Vucic-Zaev ne kete qytet te Zvicres qe me pas vazhdoi ne Oher..Ështe klasa jonë politike ajo që po na drejton nga lindja, thjesht për ruajtjen e kolltukut të tyre. Njësoj si në Jalë ne vitin 1946, por në vendin të Rusvelt, sot është Makron.

Disa kete ide te Rames dhe Vucicit e quajni si “Jugoslalvi” cka gabohen, sepse  as Rama e as Vucic s’mund t’i fus me ne at «yu» sllovenet dhe kroatet, meqë ata njehere e kane henger. Nese mashtrohen, do mashtrohen shqiptaret me projektin e Vucic-Rama.E qaujtem “minsi Schengen” sepse ky i ashtuqujatur “Shengeni i vogel” i Ballkanit perendimor, eshte plani i Beogradit dhe Moskës per te krijuar Serbine e madhe.

Kosova e perkushtuar drejt rruges se BE-së dhe Euroatlantike, gjithnje ne koordinim me mqite atne evropia dhe Shtetet e Bashkuara te Amerike si aleat besnke te Kosovës dhe shqiptareve, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ne njefare menyre kryeministri Edi Rama di bashekideatore me Vucicin po e rehabiliton Serbinë në opinionin ndërkombëtar, duke e mbështetur idenë e Beogradit per formimit të një shteti nejhre te vdekur, ate të “Jugosllavisë”. Projekti i nisur nga Edi Rama dhe Alesksander Vucic nujk ndiohjmon integrimet proveropiane, perkundrazi do të izolojë edhe më shumë Kosovën, ta defaktorizojë ekonomikisht dhe ta dobësojë në marrëveshjen finale me Serbinë ne dialgun e Bruksleit te nisur me 19 prill 2013.

SHPËRNDAJE