Trupi i futbollistes se kombëtares Zvicrane, kapitenes se Young Boys, Florijana Ismailit nga Presheva me ne fund eshte gjetur, është lokalizuar në një thellësi prej 204 metrave, jo larg vendit u ishte zhdukur në Liqenin Como në Itali.

Lajmi per vdekjen tragjike te futbollistes se njohur zvicerane Florijana Ismailit me origine shqiptare nga Presheva este pritur me pikellim te madh sa ne Zvicer po aq edhe ne vendlindjen e Fojanes ne Presheve, Kosove , Shqiperi e mbare tokat shqiptare, nojfton agjencia e lajmeve “Presheva Jone”

Kapitenja e Young Boys Florijana flutori si shqiponje ne qiellin e kaltert

Edhe pse u bene nje jave pas zhdukjes, humbjes se Florijana Ismailit nu kane te ndalur rreshtat e gjate te qyterave nga Lugina e Presheves, Kosova e mbare viset shiptare bashke me diasporen duke ngushelluar familjen e saj ne Presheve.

Ne mesin e qindra personave per te ngushlluar fmaijen Ismajli ne Preshve ishin edhe shume sportiste, futbolliste si dhe gazetare dhe shqiptare nga Lugina e Preshevës dhe ga Zvicra.

Ne mesin e tyre ishte edhe gazetari yne nga Gjeneva Nefail Maliqi i cili ka ngushlluar fmiajret e Florijava Ismailit ne Preshevë. “Vdekja e Florijanes eshte nje humbje e madhe jo vetem per familjen Ismaili nga Presheva, por edhe per Zvicren dhe mbare shqiptaret. Ngushllime nga redaksia jonë dhe komuniteti shqiptar ne Zvicer! Kapitenja e Young Boys ishte krenaria e Zvcres dhe e shqiptareve, ishte ambasadore e cila la nga liqeni i kalater,  flutoroi si shqiponje mbi qiellin e kaltert te te pafund, te pa kthim..” ishin keto fjalet e gazetarit Maliqi nga Gjeneva ne viziten ngushlluese ne shtëpine e familjes se futbollistes zvicerane Florijana Ismjali.

 


Varrimi i se ndjeres behet te marten e ardhshme (9 korrik 2019) ne oren 12 te Worben te Zvicres.
Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Serbi, Ragmi Mustafa, me dhimbje të madhe ka marrë lajmin për vdekjen tragjike të futbollistes Florijana Ismaili. “U prehsh në paqe, kampione!..” , ka thene ne Mustafa.       

SHPËRNDAJE