Worben, 9 korrik  -Ne oret e para te pasidtes ju ehste dhene lamtumira e fundit futbllistes se kombëtares zvcerane, kapitens se Yuong Boys Florijana Ismailit. Ne ceremonine e varrimit moren pjesese pos fmilajarve edhe qindra pjsemarres tjere sportistë, miqe e qytetare tjere si dhe shqiptare nga gjitha viset tona qe jetojne dhe veprojne ne Zvicer, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

Fillimisht folen perfaqesuesit e ekpit Young Boys te cilit ekip i printe Florijana Ismaili (kapitene) . Ata thane nejzerit se “Florijava ishte krenaria jo vetem e Young Boys, por e mbare Zvcres..”

Ngushllime nga redaksia jonë dhe komuniteti shqiptar ne Zvicer! Kapitenja e Young Boys ishte krenaria e Zvcres dhe e shqiptareve, ishte ambasadore e cila nga liqeni i kalter, flutoroi si shqiponje mbi qiellin e kaltert te pafund, te pa kthim..” tha nder tjera gazetari Nefail Maliqi nga Gjeneva ne fjalen e tij ngushlluese para familjareve  te futbollistes zvicerane Florijana Ismjali me origjine nga “Presheva Jone”

Me 29 qershor humbi jetën tragjikisht në moshën 24-vjeçare  Florijana Ismaili!

Futbollistja e kombëtares së Zvicrës dhe kapitene e Young Boysit nga Bernë, u zhduk me 29 qershor në liqenin e Comos në Itali. Ajo me 2 korrik u gjet në thellësi të liqenit 204 metra.

Jo vetëm bota sportive mbetet e tronditur për humbjen tragjike të futbollistes shqiptare, prej më të mirave.

Bota e futbollit mbetet pa një emër të madh, por veprat saj do të mbeten gjithmonë të pa vdekura.

Dhimbje e lot për Florijana Ismailin! Ne ceremonine e varrimit morren pjese edhe shume gazetare zviceran dhe nga mbare bota perfshire ketu edhe gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva Jone”

SHPËRNDAJE