Gazetari i tv të njohur ne SHBA “Fox News” ditë më par në një emision  e ka quajur presidentin rus  “kriminel”. Moska zyrtare ka regaur rreth ketij “epiteti”. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka kërkuar një falje nga “Fox News” duke  shtuar se ky fjlaor ishte  “fyese dhe të papranueshme”.  Ndera gazetari amerikan ka reaguar menjehre duke thenë sr: Unë do të kërkoj falje për Putinin në vitin 2023!..” trasneton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”
Gazetarit “Fox News” Bill O’Reilly, i cili në një intervistë me Donald Trump quajtur Vladimir Putin “vrasës”, refuzoi për të thirrur Kremlinin për të kërkuar falje për Putinin.

– Unë jam duke punuar në këtë apologji, por ajo mund të marrë disa kohë. Ndoshta ne duhet të kontrolloni për të parë mua rreth … 2023 – tha O ‘Reilly në shfaqje natën e kaluar “Fox News”.

Agjencia kujton se rrjeti televiziv kabllor në pronësi të kompanisë “Tventifrst Sencer dhelpra” Rupert Murdoch.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka kërkuar një falje nga “Fox News”, dhe ka shtuar se O’Reilly komenton “fyese dhe të papranueshme”.

 

Tramp në një intervistë për “Fox News”, tha se Putin respekton, por ndërprerja O ‘Reilly se udhëheqësi rus “vrasës”, ai tha se SHBA ka vrasësin dhe se në këtë fushë nuk janë të pafajshëm.

SHPËRNDAJE