Image associéeShumica e mediave më prestigjioze botërore kanë raportuar se Ramush Haradinaj është zgjedhur kryeministër. Keshtu Reuters, ABC,  CNN, BBC, USATodey, AP etj, pastaj mediat e rajonit, ato kroate, serbe, boshnjake, malazeze, maqedone e hungareze kanë raportuar për përfundimin e krizës politike në Kosovë dhe votimin e qeverisë, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

RTL: Haradinaj ne vitin 1998 nga Zvicra u kthye në Kosovë me 3.000 luftëtarë te armatosur deri ne dhëmbë per ta cliruar vendin nga okupmimi serb

Edhe ato zvicerane sikur mediat botërore, ik kane dhene hapsire të  madhe zgjedhjet se Ramush Haradinajt ne krye te qeverise se Kosovës.

“Nje Ish kryeministër i Rugovës njohur si kryengritës kunder Serbisë dhe armiku numer nje i Begradit eshte zgjedhur serish kryeminister i Kosovës..”, keshtu  kane shkruar sot dhe dje gazetat zvicerane dhe ato evrpaine si ajo prestigjiozja “Le Monde” me tituj ne ballina te gazetave si: Nje ish-kryengrites i Kosoves ne krye te qeverise” (“Un ex-rebelle désigné premier ministre”) apo: Ish komandan

ti i luftës pritet të udhëheqë Kosovën (“Un ancien commandant de guerre pressenti pour diriger le Kosovo”)  apo “Roiters”, Associated Press, USNews, me titullin : Ish-luftëtar guerrilas i nominuar për të krijuar qeverinë e re të Kosovës (“Ex-guerrilla fighter nominated to create Kosovo’s new govt“) kane shkruar dje dhe sot agjencite dhe gazetat zvicerane dhe boterore, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Armiku i përbetuar i Serbisë, Ramush Haradinaj, emërohet  kryeministër i Kosovë (“L’ennemi juré de la Serbie nommé Premier ministre au Kosovo”) eshte ky titulli i TV prestigjio RTL.

“Pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 qershorit 2017, asnjë shumicë parlamentare nuk lejoi emërimin e një Kryeministri dhe kështu përbërjen e një qeverie.” ka raportuar RTL

Koalicioni PAN, e cila përfshin PDK-në (nga ish-UÇK-së, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, qendrës së djathtë), AAK (Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, djathtas) dhe Nisma (Iniciativa për Kosovën, qendra e majtë) kishte ardhur së pari, por kishte fituar vetëm 39 nga 120 vendet në parlamentin një-dhomësh të Kosovës. Për shumicën, ose 61 vende, koalicioni PAN kishte për të lobuar deputetët e tjerë për të marrë vendimtare mbledhur partinë e vogël e biznesmenit Behgjet Pacolli, AKR (Aleanca për një Kosova e Re) dhe lista serbe. Emërimi i Ramush Haradinajt si Kryeministër duhet të përfundojë këto vonesa.

 

Mediat ndërkombëtare nuk kanë lënë pa e përmendur faktin se Haradinaj si nje komandant i afert i presideneti historik Rugova, ka qenë njëri nga drejtuesit kryesore të UÇK-së, forcë kjo që ka luftuar kundër Serbisë.

“Haradinaj është zotuar për dialog me Serbinë”, shkruajnë këto media. Haradinaj u zgjodh sot kryeministër i Kosovës me 61 vota.
Ramush Haradinaj, 49 vjeç, një ish-komandant i lartë i UÇK-së, konsiderohet si një hero në Kosovë. Ai u zhvendos në Zvicër në vitin 1990. Kur lufta në Kosovë filloi në vitin 1998, ai u kthye në Ballkan, mori përgjegjësinë për një brigadë prej 3.000 luftëtarësh kosovarë. Fiziku i tij i nje atleti dhe zoetesia me armë Hradinaj ghajte luftes ne fronte kishte fituat pseudonimin “Rambo”!, kane shrkuar mediat botertore, citon agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Ai filloi politikën në vitin 2000 dhe themeloi AAK-në. Ai përfshin hyrjen në qeverinë e Ibrahim Rugovës, ish-presidentin kosovar dhe përkohësisht duke zënë pozicionin e kryeministrit në mes të dhjetorit 2004 dhe marsit të vitit 2005. Por aktakuza e tij në çështjen penale ish Jugosllavi (TPYI) e bëri atë të japë dorëheqjen.

Ramush Haradinaj ishte në gjendje të llogarisë në mbështetjen e amerikanëve dhe britanikëve, ish Sekretarit të Jashtëm britanik Robin Cook ose ish nënpresidentit amerikan Joe Biden, duke kënduar publikisht lavdërimet e tij. Ai u lirua fillimisht më 3 prill 2008 nga 37 akuza për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, duke përfshirë torturën, vrasjen dhe përdhunimin. Por më vonë ICTY vuri në dukje se shumë dëshmitarë ishin kërcënuar dhe urdhëruar në apel që ish-udhëheqësi i UÇK-së të rigjykohej për gjashtë akuza për krime lufte. Përkundër vdekjeve të dyshimta të dëshmitarëve të tjerë dhe parregullsive të tjera, Haradinaj lirohet për herë të dytë.

NZZ: Komandantii UCK-së gjeneral Haradinaj dhe miliarderi Pacolli, dy personalitete keto qe do a shpetojne Kosovën  

Sipas gazetes prestigjioze evbropiane “Le Monde” Ramush Haradinaj, i akuzuar për krime lufte nga Serbia, arriti një marrëveshje koalicioni pas tre muaj bllokimi (“Ramush Haradinaj, accusé de crimes de guerre par la Serbie, est parvenu à un accord de coalition après trois mois de blocage“)

Një koalicion i jashtëzakonshëm mes ish-komandanit të UÇK, një miliarderit shqiptaro-zviceran dhe një partie minoritare serbe duhet të nxjerë jashtë krize shtetin e Kosovës, shkruan fillimisht prestigjiozja zvicerane “NZZ” me autor Andreas Ernst. Kurse gazeta tejter zvcerane Blick ka shrkuar (“Kosovarischer «Kriegsflügel» schmiedet erfolgreich Koalition“) se  “pas tre muajsh përpjekje Kosova ka një shumicë qeveritare, por bashkëpunimi duket aventurier: një koalicion mes ish ushtarëve të UÇK nën udhëheqjen e Ramush Haradinaj i lidhur me miliarderin shqiptaro-zviceran Behgjet Pacollin”, trasnmeton agejhncia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

SHPËRNDAJE