Kesji Rrustja eshte shkondrane e cila ne moshen 11 vjecar shkelqeu ne “Voice of GHermany”

Kejsi Rrustja, krahas stuimeve ne shkolen e mesme kengen e ka pasion me gjase qe nje dite t’i behet profesion. Kejsi ndoshta per publikun dhe mediat tona është një emër i ri në skenën tonë muzikore, por per mediat dhe publikun gjerman  nuk eshtte aq anonime. Ajo jeton në Gjermani me prindërit e saj. Ate e shohim ane e kend Gjermanise sidomos ne qytetin ne Gelsenkirchen te Dortmunidt sa here qe orghnizohen koncere per dite speciale qofshin kremte shtetore apo te qytetit. Ajo shpesh ka dalur edhe para publikut shqiptare ne qytetin e saj ku jeton ne Gjermani per festat kombëtare, sidomos Ditën e Flamurit etj, apa pme rastine pervjetopreve të pamavresive te Shqiperise dhe Kosovës,  shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Mbaheni mend këtë vajzë: Kejsi Rrustja një “Ariana Grande” e ardhshme shqiptare…

Kejsi s’ka me shumë se 14 vjeç dhe ka arritur mjaft suksese në lëmin e muzikës si këngëtare që mund të “provokojnë” gazetaret për një interviste.  Veq mediave shiptare , per kendetarene  e re shiptare nga Skodra kane shkruar edhe ato gjermane. Mediat e qyteti te Munhenit e kane vleruar lart stilin dhe zerin e saj. Sipa sshpyit gjemrna “Kejsi Rrustja me kengen “crazy in love” goditi zemrat e publikut. Ajo eshte jo me shume se 14 vjece. Por askush nuk do ta besonte per shkak te zerit te saj plot nuanca. Ne setin e dyte kur ajo kendoi kengen ” Set fire to the rain” kishte nje intonacion perfekt e gjithe salla u ndez edhe profesionistet kishin mbetur pa fryme. Clodhje entuziazem brohroritje ne anijen e kishes parabolike…” (“Den Auftakt wird die Bogestra-Band „Gleis 38“ um 12 Uhr auf dem Neumarkt machen. Es folgen „Up-To-Dance“, der italienische Nachwuchskünstler Vincenzo Decaro mit seiner Partnerin Kejsi Rrustja, die Band „4Live“ sowie ein wenig Percussion-Musik von „Arté Logo“. “)

Kejsi Rrustja edhe pse e re vetëm 14-vjecare nuk i mungojnë sukseset e cila është dëshmuar disa herë përmes koncerteve dhe rinjohjeve të shumta.

Krahas muzikës ajo ndjek mësimet në klasën e 8 në Gesamtschule. Shoqet dhe shokët, sikur edhe mësuesit e kësaj shkolle për Kejsin, na thanë fjalë të mira dhe se ajo është nxënëse e shkëlqyeshëm dhe shembull i integrimit në kantonin ku jeton.

Që kur merret më muzikë dhe si i lindi ideja të merret me këtë lloj arti fillimisht bashkëbiseduesja jonë Kejsi Rrustja për  “Presheva Jonë” thotë se “me muzike merrem që në moshën 6 vjeçe. Unë e kam zgjedhur pianon se e kemi tradite në familje. Halla ime Rudina Rrustja Jakova është shefe në seksionin e pianos ne qytetin e Shkodrës . Vëllai po ashtu ka studiuar piano dhe gjithashtu të gjithashtu kushërinjtë e mi…”

“Në moshën 6 vjeçe për herë të parë konkurrova tek bilbilat e vegjël të Shkodrës këndojnë ku mora çmimin e dyte një surpriza. Kam marrë shumë çmime në shumë aktivitete të ndryshme në këngë dhe në piano, ku ndër ta do veçoja çmimin e parë për piano tek konkursi EPTA një Konkurs europian që u zhvillua në Tiranë. Çmimi parë përsëri në piano në konkursin Pieter Gaci në Shkodre. Kurse në Gjermani dola e 5-ta më të mirë në konkursin international piano Aëard (Geilenkirchen) Kurse në këngë kam marrë shumë çmime të para në Shqipëri dhe jashtë gjithashtu ku po veçoj çmimin e parë në festivalin mbare kombëtare për fëmije ku u shpalla këngëtarja më e mirë dhe zëri më i bukur. Në Gjermani marr pjesë në shumë koncerte ku mund të veçoj pjesëmarrjen time në filarmoninë Essen ku kisha fatin të këndoja si surpriza e mbrëmjes në Ëeinachtkonzert. Kam marrë pjesë vjet dhe simjet në Ëeinachtkonzert në Stadiumin Veltins Arena Schalke 04 si dhe në shumë koncerte të tjera ku disponoj shumë Video e Foto nga koncertet e mia..”

Pos shkollës dhe muzikës se si e kalon kohën e lirë në vazhdim Kejsi shpjegon se “përkundër asaj së kohen e kam të limituar, por megjithatë kam edhe hobe të ndryshme në Sport me pëlqen noti, me pëlqen të lexoj librat Manga, të hy në kompjuter etj..”

Kejsi Rustja, me zerin e saj te bukru lirisht sot mund ta quajmë ambasadore e muzikës shqiptare dhe një “Ariana Grande” e ardhshme shqiptare  e cila flet me admirim dhe eshte ne rrguen e mabre te yjve tona shiptare te muzikes ne aren dnerkombretare si Dua Lipa, Rita, Ora Bebe Rexha. Era Istrefi  et…

SHPËRNDAJE